Technologia w urządzeniach mobilnych oczarowuje nas na wielu płaszczyznach. Ogromne kąty widzenia ekranów IPS o rozdzielczości QHD cieszą oczy. Filmy w 4K pozwalają liczyć włosy na brodzie a wodoodporna obudowa, sprawia, że przestajemy martwić się o deszcz, który mógłby uszkodzić podzespoły smartfona. Do wielu radosnych elementów należy dosypać łyżkę dziegciu, który uwidacznia się w trzech elementach konstrukcyjnych i akcesoriach urządzeń mobilnych.
Wytrzymalszy ekran
Za każdym razem, gdy jadę autobusem, metrem czy tramwajem widzę smartfony ze stłuczonym ekranem. Charakterystyczna pajęczynka pojawia się niezależnie od modelu. Mają ją najnowsze telefony klasy S wyposażone w Gorilla Glass nowego typu, jak i tańsze budżetowe smartfony. Nie ma czegoś takiego jak wytrzymały wyświetlacz. Prędzej czy później znajdzie przeciwnika, który rozłoży go na łopatki. Będzie to albo betonowy chodnik, albo przypadkowy silny kontakt kieszeń w kieszeń z innym pasażerem busa, który niechcący na ciebie wpadnie. Wszystkie szkła ekranów smartfonów są do natychmiastowej wymiany. Oczywiście tak się nie stanie. Waszym jedynym kołem ratunkowym jest zakup szkła hartowanego. Nie jest powiedziane, że musi być grube i drogie. Nawet tanie szkło hartowane, będzie lepsze niż nic.
Czas działania na baterii
Codzienne ładowanie smartfona jest mi obce. Nie korzystam z niego tak często, jak z komputera, dlatego nie ładuję go częściej niż dwa razy w tygodniu. Zdaje sobie sprawę, że ludzie nie potrafią używać ich oszczędnie, dlatego kwestia pojemnej baterii jest drugą z najważniejszych spraw, którym powinny zajść się producenci telefonów komórkowych. Niektórzy robią to w sposób nietypowy. Dają druga baterię w obudowie, dzięki czemu zyskujemy nawet 2-3 tysiące mAh więcej. Powerbanki nie są rozwiązaniem. Technologia, w jakiej tworzone są baterie, rozwija się w żółwim tempie. Szczególnie widać to po flagowych modelach smartfonów za 3 tysiące złotych. Oferują wszystko, tylko nie długie działanie urządzenia. Naukowcy mają rozwiązanie dla tego problemu, ale nie liczyłbym na nie, ze względu na kręcące się koło przemysłu, który musi zarabiać.
Lepsze słuchawki i ładowarka w zestawie
Szybkie ładowanie baterii zwane „Fast Charge” to patent, który wcale nie redukuje żywotności i pojemności baterii tak, jak dawniej mówiono. Jest bardzo prosty sposób na szybkie naładowanie baterii bez tej funkcji oraz specjalnej ładowarki. Wystarczy przełączyć telefon na tryb offline lub tryb samolotowy. Jednak ładowarka wygrywa z tą metodą i według mnie powinna być standardem. Druga rzecz to niskiej jakości słuchawki. To akcesorium używane od czasów pierwszych ceglanych Noki. Marki, po których spodziewam się najwyższej jakości, czyli Sony i Apple nie dają nam wystarczająco dobrych słuchawek przy flagowych modelach. Są dobre, dopóki nie zaczniemy używać ich do uprawiania sportu. Wtedy okazuje się, że kabel nie jest wystarczająco elastyczny.
Znajdzie się kilka wyjątków potwierdzających regułę. Jeden z nich produkowany jest nawet przez Polską firmę, która z nazwy nie brzmi zbyt Polsko. Jeżeli potrzebujesz niezniszczalnego smartfona z pojemną baterią masz możliwość zakupu takiego modelu. Występują pod nazwą telefonów do survivalu. Kupują je między innymi pracownicy budowlani.