Wszechświat od lat fascynuje człowieka. Odkąd okazało się, że to Ziemia krąży wokół Słońca a nauka stała się dostępna dla wszystkich, ludzie zaczęli bacznie przypatrywać się niebu, zwłaszcza nocą gdy można przyglądnąć się milionom gwiazd i Księżycowi.
Astrologia stała się nie tylko podstawą do tworzenia horoskopów, ale także inspiracją dla artystów, zwłaszcza dla fotografów. Ukazanie drogi mlecznej na zdjęciach to gwarantowane setki lajków na portalach społecznościowych. Pasjonaci obserwacji nieba nocą wiedzą doskonale jakie zjawiska danego dnia można będzie zaobserwować – kiedy np. w jednej linii układają się dane planety. Producenci sprzętu fotograficznego oferują nawet specjalne modele aparatów, których matryce odporne są na wysokie czułości i przegrzanie by nie rejestrować nadmiernego szumu. Ale zjawiska astrologiczne inspirują także zwyczajnych amatorów fotografii. Ci z reguły czekają na spektakularne i widoczne gołym okiem zjawiska jak np. ostatnio widziany Superksiężyc, spadające Perseidy czy też zaćmienie Księżyca. Jak przygotować się do uwiecznienia zaćmienia Księżyca?
Może Cię zainteresować:
Jak fotografować nocą, od czego zacząć – oczywiście najlepiej od znalezienia odpowiedniego miejsca. Warto wybrać się np. dzień wcześniej na wcześniej upatrzoną lokację by zobaczyć w którym dokładnie miejscu znajdzie się Księżyc. Co do sprzętu jakim powinniśmy fotografować zaćmienie, to nie ma tutaj złotego środka. Pewne aparaty kompaktowe oferują superzoom z ogniskową sięgającą nawet 2000 mm. Jednak tak wąski kąt widzenia utrudni nam idealne kadrowanie, ponieważ wypełniający niemal cały kadr Księżyc będzie nam uciekał. Do lustrzanek pełnoklatkowych świetnie sprawdzą się obiektywy 500 mm, a do sprzętu z matrycą FX wystarczy nawet 300 mm. Oczywiście istotny będzie statyw – im cięższy, tym lepszy bo bardziej stabilny. Trudno jednak oszacować jaką powinniśmy przyjąć wartość ekspozycji. Zarówno jasność naturalnego satelity Ziemi jak i nieba będzie się zmieniała. Warto jedynie stosować te same parametry ekspozycji podczas całej sesji. Po ustawieniu ostrości na Księżyc możemy wyłączyć autofous oraz stabilizację obrazu. Warto także wyzwalać migawkę zdalnie lub za pomocą samowyzwalacza. Unikniemy w ten sposób poruszonych zdjęć.