Świat po zmroku staje się zupełnie inny, tajemniczy i intrygujący. Miliony świateł sprawiają, że widziana w ciągu dnia ulica pięknieje a mijany codziennie zabytkowy budynek zmienia się w bajkowy pałac. Warto uchwycić te zachwycające widoki za pomocą fotografii.
Dla fotografów noc jest świetną porą do puszczenia wodzy fantazji, zarejestrowania niezwykłych kadrów, w których najważniejszym „tworzywem” jest światło. Spektakularna gra świateł, możliwość kreowania abstrakcyjnego świata – fotografia nocą to prawdziwe pole do popisu.
W przypadku nocnych zdjęć, oprócz naszego pomysłu podstawą jest statyw. Fotografowanie przy użyciu tego narzędzia daje nam pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami ekspozycji, jak czas, przysłona oraz czułość. Wybierając statyw nie warto szukać lekkich tripodów, podatnych na podmuchy wiatru czy wytrzymujących małe obciążenie. Im statyw cięższy i większy tym lepiej. Ta sama reguła dotyczy głowic statywu. Oczywiście nie zawsze możemy skorzystać ze statywu (w pewnych miejscach jest to zabronione jeśli nie posiadamy odpowiedniej zgody). Wówczas w celu ustabilizowania aparatu możemy wykorzystać murek, schody, plecak, uliczne klomby itp. Możemy również „uwolnić” nasz sprzęt z mocowania na statywie i podnosząc czułość do wartości użytkowych (ISO 3200, 6400) będziemy mogli swobodnie fotografować to, co zamierzamy uwiecznić na fotografii.
Sprawdź również:
Fotografia nocna to spore wyzwanie w kontekście ustawienia odpowiedniej ekspozycji. Warto pamiętać, że wbudowany w aparat światłomierz za każdym razem „robi nas na szaro”, czyli wskazuje neutralną szarość. To wymusza na nas dbanie o to aby zdjęcie nie zostało przepalone. W tym celu najlepiej posługiwać się kompensacją ekspozycji, korygując ją o 1-3 stopnie EV.
Czas ekspozycji to doskonałe narzędzie twórcze w każdym gatunku fotografii, jednak w przypadku nocnych zdjęć jego znaczenie zyskuje na sile. Dzięki wydłużeniu czasu ekspozycji możemy zamienić światła pędzących samochodów w barwne smugi świetlne, uchwycić drogę gwiazd czy też zamienić tłum pieszych w płynącą ulicami miasta „rzekę”. Podczas długich ekspozycji możemy także zmieniać ogniskową obiektywu, dzięki czemu otrzymamy wyjątkowo ciekawe zdjęcia.
Jeśli zależy nam na zdjęciach, które będą doskonałe technicznie musimy dbać o to aby nasze nocne fotografie nie były poruszone. Sam statyw nie załatwi sprawy. Warto, paradoksalnie, wyłączyć mechanizm stabilizacji obrazu w obiektywie jeśli taki posiadamy, a w przypadku lustrzanek włączyć tryb podniesienia lustra przed wyzwoleniem migawki. Warto także zadbać o szumy powstające w wyniku długich czasów naświetlania. Większość aparatów posiada funkcję redukcji szumów, które dodatkowo usunąć możemy w programie do edycji zdjęć. Pamiętajmy także o rejestrowaniu nocnej fotografii w formacie RAW, który pozwoli nam zapisać znacznie więcej informacji w każdej partii świateł niż znacznie mniejsze, skompresowane JPGi.
Warto także spróbować swoich sił w wykonaniu nocnych portretów. W tym przypadku szukajmy przede wszystkim mocno oświetlonych miejsce, np. światłami z wystaw czy ulicznych neonów. Do tego typu fotografii potrzebne będą nam jasne obiektywy i z pewnością pomocna okaże się lampa błyskowa.
Bardzo ciekawym pomysłem na nocną fotografię może być malowanie światłem. Wystarczy latarka, którą doświetlimy interesujący nas fragment kadru i nasze zdjęcie zyska zupełnie innego wymiaru. W tej kwestii pole do popisu jest bardzo otwarte. Świetnym pomysłem będzie zawieszenie latarki na sznurku i obracanie jej podczas długiej ekspozycji. W ten sposób możemy uzyskać spektakularne kule świetlne, które nadadzą znanym miejscom nowego, artystycznego wymiaru.
Przykłady nocnej fotografii i wykorzystania kreatywnych technik przy jej tworzeniu znajdziemy na stronie szerokikadr.pl.