Wiosna w pełni a to idealny czas by ruszyć z aparatem w plener. Zmieniająca się przyroda, plastyczne wieczorne światło – krajobrazy czekają na zarejestrowanie ich na matrycach naszych aparatów.
Fotografia krajobrazowa – temat przez wielu fotografów traktowany jako banalny, w końcu z wakacji czy weekendowych wypadów w góry lub nad morze przywozi się tysiące takich fotek, które później lądują na portalach społecznościowych. Morskie Oko czy latarnię w Świnoujściu oglądaliśmy setki a nawet tysiące razy i nawet jeśli tam nie byliśmy, znamy te miejsca niemal jak własne podwórko. Zachwyt wywołują jeszcze landszafty z dalekich krain no bo fotka na Murze Chińskim czy na Key West to jest coś. No cóż – portale społecznościowe charakteryzują się specyficznymi kryteriami wartościowania i niekoniecznie chodzi tu o dobrą fotografię. Nie ma jednak nic straconego. Wystarczy trochę wiedzy i praktyki by nasze fotografie z wypadu np. na Śnieżkę powaliły na kolana rzesze naszych znajomych z sieci.
Przede wszystkim liczy się pomysł na zdjęcie, a do tego znajomość podstaw astronomii i obserwacja światła oraz trochę sprzętu. Światło jest w fotografii tak samo ważne jak fotografowany przez nas temat. To ono buduje nastrój zdjęcia, uwydatnia piękno, charakterystyczne cechy i detale. Większość zdjęć krajobrazowych autorstwa naszych znajomych, wykonana jest na ogół w południe, w najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu. Efekt? Płaska, źle skomponowana fotografia, która zamiast pokazać piękno miejsca w zasadzie tylko utrwali nasz pobyt w danym miejscu. Co zatem zrobić by nasze zdjęcie było wyjątkowe? Wystarczy wybrać odpowiednią porę dnia – w fotografii krajobrazowej najlepszy będzie poranek lub wieczór, kiedy słońce świeci nisko nad horyzontem, budując plastykę obrazu. Piękne i długie cienie, specyficzna temperatura barwowa – to one tworzą nastrój zdjęcia. O poranku może udać się natrafić na poranne mgły, które dodadzą jeszcze przyjemniejszego klimatu. Poza tym większość popularnych wśród turystów miejsc w tych porach dnia jest jeszcze bądź już pusta co daje nam możliwość komponowania zdjęcia z różnych miejsc.
Może Cię zainteresować:
Co ze sprzętem? Podstawą jest oczywiście statyw. Fotografia krajobrazowa bez statywu raczej się nie uda, zwłaszcza jeśli fotografujemy rano lub wieczorem – wówczas będziemy musieli zastosować długi czas naświetlania. Poza tym zdjęcia krajobrazowe charakteryzują się olbrzymią głębią ostrości – stąd będziemy musieli przymknąć przysłonę do wartości jak f/16 czy f/22.
Jaki obiektyw? To zależy od tego co chcemy pokazać na zdjęciu – kwestia ta jest więc otwarta.
Filtry? Owszem. Niewątpliwie świetnie sprawdzi się filtr polaryzacyjny, dzięki któremu uzyskamy intensywnie niebieskie niebo, w oryginalny sposób zaznaczymy chmury lub wyeliminujemy odblaski w wodzie. Jakie inne filtry znajdą zastosowanie w zdjęciach krajobrazu? Na pewno połówkowy szary, dzięki któremu będziemy mogli wyrównać kontrasty oświetlenia pomiędzy niebem a ziemią – szczególnie przydatny przy fotografowaniu zachodu słońca. Do tego filtr neutralny szary – w zależności od jego gęstości ogranicza on dopływ światła, dzięki czemu możemy zastosować długi czas naświetlania by np. rozmyć uderzające o brzeg morskie fale. Reszta to już kwestia odpowiedniej edycji w programach.
Udanej zabawy!