Jesień to znakomity czas dla fotografów krajobrazowych. Feeria barw liści, nisko świecące słońce podkreślające kolory, a do tego nadające tajemnicy mgły.
Mgła budzi skrajne odczucia – z jednej strony przygnębia i zniechęca, z drugiej fascynuje swą tajemniczością i chęcią sprawdzenia co kryje się w nisko zwieszonych chmurach. Nadaje światu nieco inny wymiar, pozbawiając kontrastów i tworząc pewne niedopowiedzenia. Te z kolei zmuszają wyobraźnię do pracy. Mgła zatem jest wbrew pozorom wielkim sprzymierzeńcem fotografów.
Sprawdź też:
Mgła to nic innego jak zawiesina drobnych kropelek wody, która powstaje przede wszystkim wówczas gdy różnice temperatur między dniem a nocą są duże. Najlepiej uchwycić ją o świcie, tuż po wschodzie słońca (ok. 10 minut). Nisko święcące słońce nadaje wówczas intensywności kolorom.
Aby wykonać dobre zdjęcie krajobrazowe warto udać się z aparatem i statywem na wzniesienie – obojętnie czy będzie to szczyt, czy też pagórek. Mgła osadza się głównie w dolinach, zatem uchwycenie białej „kołdry” okrywającej budzące się do życia łąki będzie dużo łatwiejsze z ptasiej perspektywy. To nie koniec „schodów” bowiem nasze aparaty mgłę widzą „na szaro”. Rejestrowanie obrazu wg wskazań światłomierza wbudowanego w aparat zakończy się tym, że zdjęcie będzie zwyczajnie za ciemne. Będziemy musieli zatem zwiększyć wartość ekspozycji od 1 do 3 EV, najlepiej wydłużając czas ekspozycji.
Warto fotografować również pod słońce. Przebijające się między drzewami promienie, rozproszone przez mgłę, nadadzą zdjęciom niepowtarzalnego klimatu. Korzystajmy także z arsenału naszych obiektywów. Pojedyncze drzewo, otulone mgłą, przez którego koronę przebijają się promienie słońca zachwyci każdego odbiorcę naszej fotografii. Warto szukać takich motywów z poziomu doliny. Obniżenie ekspozycji o 2-3 EV pomoże nam zarejestrować promienie słońca bez przepaleń a główny temat zdjęcia w postaci otoczonej mgłą sylwetki.
Mgła to nie tylko temat fotografii krajobrazowej. W świetny sposób sprawdzi się jako tło portretu, zwłaszcza, że unoszące się w powietrzu drobiny wody rewelacyjnie zmiękczają światło.