Czy smartfony bez ramek to nieuchronna przyszłość?

thumbnail

Wraz z nowymi procesorami i ekranami o wysokiej rozdzielczości, idzie zmiana w samym designie urządzeń mobilnych. Od wielu miesięcy otrzymuję nowe informacje odnośnie do producentów, którzy chcą wdrożyć do produkcji bezramkowe smartfony klasy średniej i premium. Jak dotąd żaden z producentów nie zaoferował nam egzemplarza, którzy mógłbym kupić bez problemu w Polsce. Jednak wiele przecieków wskazuje na to, że w tym roku otrzymamy więcej niż dwa modele smartfonów z ekranem bez ramek. Czy to droga w dobrym kierunku?

Estetyczne walory ekranu bez fizycznej ramki

Przyszli użytkownicy patrzą na wymarzonego smartfona jak na dzieło sztuki, które musi pięknie wyglądać. Recenzent ma za zadanie ocenić, czy oprócz ładnego wyglądu i precyzyjnego wykonania podzespoły bazowe spełniają swoje zadanie. Kiepskie działanie systemu i zawieszanie się aplikacji skreśla smartfona z wysokiej pozycji rankingowej. Słaby aparat oraz brak miejsca na kartę pamięci odstrasza coraz więcej nabywców. Dlatego nietrafionym pomysłem będzie zakup smartfona, tylko z powodu jego genialnego wyglądu i tytułowego braku ramek. Nie ukrywam, że dla mnie smartfony bez ramek są niezwykle atrakcyjne i chętnie bym takiego używał. Jest pewien problem z tym technologicznym i wizualnym rozwiązaniem, które sprawia, że należy dobrze zastanowić się nad sensem wymiany klasycznego ekranu z ramkami.

Niebezpieczeństwo ekranów bez ramek

Największa zaleta jest równocześnie największą wadą ekranów bez ramek. Ramki to fizyczna ochrona wyświetlacza LCD, który jest konstrukcją delikatną. Uszkodzenia smartfonów, które dokonują się każdego dnia, dotyczą środkowej części wyświetlacza. Gorilla Glass nowej generacji to wciąż pic na wodę. Upadek z wysokości ponad 1 metra to dla smartfona loteria. Zwykle w ten sposób szkło ochronne pęka. Smartfony bez ramek będą narażone na zniszczenie wyświetlacza u samych brzegów. Gdyby każdy z zapowiadających się modeli posiadał mocne szkło ochronne podobne do Samsunga Xcover 3, to spałbym spokojnie. Na koniec kilka firm, które mocno podkręcają „hype” na bezramkowe smartfony. Na pewno chińscy producenci będą tworzyli silną konkurencję dla zachodu. Z bardziej znanych marek to Samsung, Elephone, Xiaomi oraz Allview mogą przygotować pierwsze egzemplarze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top