Procesory Ryzen dla zjadacza rogalików z kawiorem

reklama

Rok 2017 zapowiada się jako czas powrotów dawnych prężnie rozwijających się firm. Nokia zaprezentowała na MWC swoje 3 smartfony ze średniej półki po kilku latach przerwy. Natomiast „czerwoni”, czyli firma AMD pokazała nową generację procesorów Ryzen dla zjadaczy kawioru. Specjalnie określiłem ich tym mianem, ponieważ to topowe i dosyć drogie procesory, które w najsłabszej konfiguracji kosztują ponad 1600 złotych.

Zabawy z Ryzen 7


Cyferki 7, 5 oraz 3 mówią nam tyle, że procesory od AMD zostały pogrupowane od najmocniejszych do najsłabszych. Premiera jednostek CPU o największej mocy zapowiedziana jest na marzec. Ryzen 7 1700 zaczął swoje trudne testy pod okiem redakcji, które nie będą oszczędzały rdzenia, na przeglądanie stron. Aktualne informacje potwierdzają podkręcenie tego procesora do 4 GHz na rdzeniach przy chłodzeniu wodnym. Należy pamiętać, że jednostka 1700 do dopiero trzecia w kolejności najmocniejsza z czekających na premierę sklepową. Oprócz niej dostaniemy wersję z „X” i 1800X. Cieszy pobór mocy dla tego procesora. Nie trzeba będzie wymieniać zasilacza na nowy i modlić się o to by, w wakacje nie nastąpiło roztopienie komputera. Ryzen 7 wymaga tylko 65W mocy a jego mocniejsi i drożsi przedstawiciele 95W. Do bezpiecznego podkręcania procesora będziemy potrzebowali trochę więcej mocy zasilacza, niż podaje producent i dobrej płyty głównej z co najmniej średniej półki. Chłodzenie powietrzem jest moim zdaniem wystarczające, pod warunkiem, że ilość wentylatorów pozwoli uzyskać sprawny przepływ powietrza.

Ryzen 5 to coś na co czekam

benchmark
źródło: http://foter.com/

Ile prawdy jest w tym, że premiera Ryzen 5 przypadnie na Q2 tego roku? Dużo, ponieważ wielu recenzentów i testerów może je przetestować już teraz. Wydajność tego segmentu będzie na poziomie jednej lub dwóch poprzednich generacji Intela. Niemniej te 4 i 6- rdzeniowe układy będą górowały nad nimi pod kątem ilości wątków, które niedługo mogą przydać się także w grach. Jeżeli kwota 175 dolarów was nie odstrasza to warto czekać na procesor od AMD. Najdroższy Ryzen 5 będzie kosztował prawie 260 dolarów. Przy obecnym kursie walut i doliczonym podatku, będzie to nawet 1300 złotych. Za tą kwotę można dostać i5 w wersji do podkręcania z rodziny Skylake siódmej generacji.

Ryzen 3 – przewidywania

Intel zaproponował świetne wydajnością, ale kiepskie cenowo procesory i3 7-generacji. Ryzen 3 może być odpowiedzią na tę marketingową pomyłkę. Prawdopodobnie będą to 4-rdzeniowe procesory o 8 wątkach. Jeżeli będziemy mogli je podkręcać i kupić za cenę około 50 dolarów mniej niż i3 Skylake, to przewiduję spore spadki sprzedaży u „niebieskich” w tym segmencie wydajności. Dla kogo będą kierowane Ryzeny z numerkiem 3? Podobnie jak Intel i3, znajdzie zastosowanie w laptopach oraz budżetowych zestawach do gier. Będą to procesory, które w zupełności wystarczą do gier typu MOBA i innych internetowych gier drużynowych. Do zastosowań profesjonalnych lepiej wybrać Ryzen 5 i wyżej.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top