Transformator toroidalny – do czego służy?

thumbnail

Podczas budowy instalacji i układów elektrycznych, zastosowanie odpowiednich części ma ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa i efektywności pracy. Mnogość dostępnych urządzeń sprawia jednak, że często nie wiemy jakie rozwiązania należy wybrać.

Osoba, która nie zajmuje się na co dzień elektryką, nie wie często, czym charakteryzuje się np. dany rodzaj transformatorów. Tak bywa również w przypadku transformatora toroidalnego. Sprawdźmy więc, czym jest i w jaki sposób możemy go wykorzystać.

Czym jest transformator toroidalny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest transformator toroidalny. Mówiąc najprościej, jest to osprzęt elektryczny, który składa się z dwóch (lub większej liczby) uzwojeń, które nawinięte są na rdzeń o kształcie pierścienia (czyli toroidu). To właśnie ze względu na swój kształt transformator ten ma taką, a nie inną nazwę. Co ważne, taka konstrukcja sprawia, że transformatory te charakteryzują się ograniczonymi stratami energii w rdzeniu, a także znacząco zredukowaną głośnością w czasie pracy urządzenia.

Konstrukcja i budowa transformatora toroidalnego

Podstawą konstrukcji transformatora toroidalnego jest rdzeń o kształcie toroidalnym, czyli przypominającym pierścień. Rdzeń ten najczęściej wykonany jest z blachy krzemowej, która powlekana jest polimerem. Na rdzeniu umiejscowione są uzwojenia, które szczelnie oplatają rdzeń, tak, zredukować rozproszenie pola magnetycznego.

Jeśli mamy do czynienia z kilkoma uzwojeniami, pomiędzy nimi znajduje się izolacja wykonywana z nowoczesnych izolatorów. Rdzenie są również izolowane od zewnątrz. W niektórych transformatorach możemy znaleźć również zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe oraz ekrany elektrostatyczne i magnetyczne.

Jak to działa?

Działanie transformatora toroidalnego polega na zmianie amplitudy napięcia i prądu przemiennego poprzez przekładnię transformatora, czyli stosunek ilości zwojów uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Mówiąc prościej, transformator zmienia wartość napięcia i prądu w obwodach prądu niestałego, wykorzystując w tym celu pole magnetyczne.

Rodzaje transformatorów toroidalnych

Na rynku możemy znaleźć obecnie wiele rodzajów transformatorów toroidalnych. Podstawowy ich podział zależy od rodzaju sieci zasilającej, w której pracują. Dlatego też wyróżniamy transformatory jedno oraz trójfazowe. Rodzaje transformatorów możemy również określić ze względu na to, jakie materiały i rozwiązania zostały w nich zastosowane. Dzięki czemu możemy mówić o transformatorach takich jak:

  • ekranowane elektrostatyczne i magnetyczne,
  • wyposażone w zabezpieczenie termiczne,
  • wyposażone w układ miękkiego startu,
  • hermetyzowane masą epoksydową.

Zastosowanie zabezpieczeń termicznych oraz hermetyzowanie transformatora przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy urządzenia, zmniejszenia utraty energii oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Zalety transformatorów toroidalnych

Transformatory toroidalne posiadają wiele zalet. Wśród najmocniejszych stron tego typu osprzętu wymienić możemy między innymi fakt, że posiada on prostą, zwartą budowę, dzięki czemu jego waga jest znacząco zredukowana w stosunku do innych typów transformatorów. Różnice sięgają nawet 50%. Inną zaletą transformatorów toroidalnych jest ich stabilność oraz efektywność. Urządzenie to doskonale radzi sobie bowiem w transformowaniu dużej ilości mocy.

Jednocześnie transformatory te wymagają mniejszej ilości energii kiedy pracują w stanie spoczynkowym. Są więc dobrym rozwiązaniem w przypadku, w którym nie potrzebujemy ciągłej pracy transformatora. Warto wspomnieć także o tym, że kształt oraz budowa transformatorów toroidalnych przyczynia się do obniżenia wartości emisji pola magnetycznego o nawet 90%. Wynika to z faktu, że wykonane zwięźle uzwojenie transformatora działa niczym ekran i skupia pole magnetyczne tam, gdzie jest ono niezbędne do transformacji energii.

Gdzie można zastosować transformator toroidalny?

Mówiąc o transformatorach toroidalnych, nie sposób nie wspomnieć również o ich zastosowaniu.  Na wstępie trzeba zaznaczyć, że ten rodzaj maszyn elektrycznych ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Może być wykorzystywany między innymi jako źródło zasilania urządzeń elektroakustycznych.

To jeden z najpowszechniejszych sposobów wykorzystywania tego urządzenia. Poza tym, może być stosowany w przypadku praktycznie dowolnych obwodów elektronicznych – w zasilaczach, falownikach oraz wzmacniaczach. Transformator ten może więc znaleźć zastosowanie większości urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień. Transformator toroidalny może być również wykorzystany w procesie budowy regulatorów silników zasilanych prądem zmiennym.

Sklep.Toroidy.pl – szeroki wybór transformatorów w dobrych cenach

Jak widzimy, transformator toroidalny może przydać nam się w wielu przypadkach. Aby jednak mieć pewność, że urządzenie to sprawdzi się bez zarzutu, warto zadbać nie tylko o wybór odpowiedniego rodzaju i parametrów transformatora, ale również postawić na elementy sprawdzonej jakości. Gdzie możemy je znaleźć? Jednym z miejsc, których oferta jest naprawdę szeroka i atrakcyjna cenowo, jest sklep http://sklep.toroidy.pl/.

To sklep z transformatorami znanego producenta, który oferuje nam nie tylko przystępne ceny, ale również fachowe doradztwo. Podsumowując, transformatory toroidalne cechują się licznymi zaletami oraz szerokim zastosowaniem. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje ułatwią czytelnikom rozpoznanie, kiedy wybór transformatora tego typu będzie dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top