Fascynujące momenty, emocje, radość ze zwycięstwa i łzy porażki. Fotografia sportowa to fantastyczny świat, widziany często z dużo mniejszej odległości niż śledzenie rozgrywek w telewizji.
Fotografia sportowa jest odłamem fotoreportażu. Czas, miejsce, wydarzenie, bohaterowie, emocje – wszystko to idealnie składa się na fotografię reportażową. Jednak fotografia sportowa rządzi się pewnymi własnymi regułami. Oto i one.
Przede wszystkim sport wiąże się z dynamiką, a ona oczywiście z czasem. Nie będzie to więc zaskoczeniem, że w przypadku fotografii sportowej koniecznie musimy używać bardzo krótkich czasów otwarcia migawki – minimum 1/640 sek. To z kolei często wiąże się z przymusowym podniesieniem parametrów czułości ISO, nierzadko nawet do 4000. Warto też maksymalnie otwierać przysłonę obiektywu, dzięki czemu w idealny sposób „wyłowimy” główny obiekt zdjęcia, rozmywając plastycznie tło. Ważną zasadą jest też fotografowanie z niskiej pozycji.
A co fotografować? Momenty. W fotografii sportowej wszystko jest ulotną chwilą. Uderzenie piłki, wpadająca do bramki piłka, radość ze zdobytych punktów, gesty trenera, kibiców, miny przegranych. Pole do popisu mamy więc szerokie i nie zawsze musimy skupiać się na zwycięzcy. Warto pamiętać o tym aby szukać różnych ujęć, także przed i po rozgrywkach, dzięki czemu uzyskamy pełny obraz wydarzenia (ciekawe ujęcia możecie zobaczyć tu: fotografia sportowa ).
Może Cię zaciekawić: Fotograf na meczu
Jak fotografować? Przede wszystkim musimy przewidywać ciąg zdarzeń i być czujnym. Musimy być też niemal niezauważalni i niesłyszalni dla sportowców. Warto więc wyłączyć sygnały dźwiękowe informujące o ustawieniu ostrości. Dobrze jeśli fotografujemy dyscyplinę, którą szczególnie interesujemy się. Wówczas zdjęcia będą miały więcej polotu i dużo łatwiej będzie nam przewidzieć co stanie się na arenie zmagań. Pamiętać musimy też o ostrości. Warto więc korzystać z ciągłego trybu autofocusa i ustawiać ostrość w punkcie, do którego zmierza zawodnik. Wówczas wystarczy tylko nacisnąć spust migawki. Polecam korzystanie z seryjnego fotografowania. W ten sposób zmniejszamy ryzyko nieostrych klatek. Miejsce do fotografowania powinniśmy wybrać przede wszystkim bezpieczne i niekolidujące z innymi fotografami czy operatorami kamer. Warto ustawić się na krańcach boiska. Wówczas mamy świetny pogląd na to co dzieje się na murawie, a zawodnicy biegną wprost do naszego obiektywu. Pamiętajmy też o świetle. Najlpeiej jeśli mamy je za plecami.
Jaki sprzęt używać do fotografii sportowej? Idealnie nadają się aparaty z niepełną klatką oraz teleobiektywy o ogniskowej np. 200 mm i jasności f/2,8. Warto też zabezpieczyć się w drugi korpus z obiektywem szerokokątnym. Pomoże on nam przedstawić miejsce wydarzenia jak chociażby stadion czy cieszącą się grupę zawodników. Mile widziany będzie też monopod, który ustabilizuje aparat i da odpocząć naszym rękom.
Jak widać fotografia sportowa to kosztowna zabawa, ale pełna emocji i frajdy.