Dwa rdzenie w kartach graficznych GeForce – test

Procesory komputerowe posiadające kilka rdzeni to standard. Ostatnio zrobiłem mały rekonesans by przejrzeć jak plasuje się cennik najtańszych dwurdzeniowych układów. Wychodzi na to, że procesor o mocy nie przekraczającej 3 Ghz na rdzeń można kupić poniżej 150 złotych z pocałowaniem ręki. Dwurdzeniowe karty graficzne to inna liga, która dopiero zacznie pojawiać się w sklepach komputerowych hurtowo. Już teraz wiadomo, że będą potężne co pokazują testy na najbardziej wymagających grach komputerowych. Modelem karty, którą miałem okazję testować była Geforce GTX 760.

 

geforce

Szybki test wydajności karty w grach

Wśród najnowszych oraz nieco starszych gier na PC jest wiele tytułów świetnie nadających się do testów. Moimi faworytami są Battlefield 3, Max Payne 3 oraz Far Cry 3. Każdy z tych tytułów to trzecia część konkretnej sagi oparta na widoku z oczu lub z pleców głównego bohatera. Każda z nich posiada fenomenalną grafikę, która może stać nawet na wyższym poziomie z dobrą kartą graficzną. Żeby test był bardziej miarodajny po drugiej stronie ringu postawię Radeona 7770 w najbogatszej wersji Vapor. To karta, którą można kupić w cenie poniżej 500 złotych, a swoimi możliwościami jest w stanie zaskoczyć niejednego niedowiarka. Battlefield 3 na najwyższych detalach i rozdzielczości miał między 36 a 27 klatek na sekundę, co uznaję za wynik bardzo dobry. W testowanym modelu GTX 760 przy identycznych ustawieniach uzyskujemy między 50-60 klatek. Moim zdaniem wynik może być o 15-25 klatek wyższy jeżeli dorzucimy do zestawu komputerowego lepszy procesor przynajmniej pięciordzeniowy i wymienimy dysk na SSD. W pozostałych tytułach wynik jest jeszcze lepszy ponieważ przy rozdzielczości full HD otrzymałem nawet 75 Fps w Far Cry 3.

 

Czy Twój komputer poradzi sobie z jej mocą?

Żeby cieszyć się w pełni mocą tej karty niezbędne są pozostałe wysokie parametry PC-ta. Czterordzeniowy procesor oraz 8 GB pamięci RAM to podstawa tego zestawu. Równie istotny jest dysk, a właściwie jego rodzaj ponieważ w dzisiejszych czasach do gier znacznie lepsze są dyski SSD. Temperatura spoczynkowa karty to około 31 stopni czyli standard wśród średniaków jednak nie jest to przeciętniak. Pobór energii plasuje się wyżej niż przeciętna, jednak wciąż to bardzo dobry wynik. Przyznam, że warto zastanowić się nad jej zakupem ponieważ 900 złotych za takie parametry to prawdziwa okazja.

Geforce GTX 760

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top