Zdrowo być gadżeciarzem – nowe technologie i dłuższe życie

komputer

Filmy takie jak Terminator i gry komputerowe z gatunku post apokaliptycznego pokazują jak może skończyć się nasz świat, gdy technologia wymknie się spod kontroli. Czarny scenariusz końca ludzkości spowodowany walką człowieka z maszynami, ciągle jest daleki od realizacji. Obecnie warto spojrzeć na kwestię technologii inaczej. Średnia długość życia rośnie. Ludzie mówią, że ma to związek z lepszą medycyną, farmaceutyką oraz brakiem międzynarodowych wojen. Moim zdaniem dużą część zasług powinna otrzymać wszechobecna technologia. I wbrew pozorom, nie chodzi mi tutaj o nic co wiąże się z medycyną.

Pożyjemy dłużej dzięki internetowi

internet
źródło: https://pixabay.com/pl/

Mimo hejtu i ogromnej ilości bezwartościowych rzeczy jakie znajdują się w czeluściach sieci, to jego obecność w dzisiejszym świecie może zagwarantować nam dużo dłuższe życie. Gigantyczna przestrzeń informacji oparta na serwerach i komputerach rozsianych na całym świecie ma potencjał wydłużający życie. Oprócz treści zabawnych i rozrywkowych w internecie znajdziemy potężne zbiory informacji na temat zdrowia, leczenia, żywności, diety i aktywności fizycznej. Wcześniej takie informacje zdobywaliśmy dzięki czasopismom. Kobiety kupowały tony tygodników a mężczyźni miesięczniki sportowe. Obecnie ich popularność zmalała o dobre 80% na rzecz blogów i kanałów Youtube, które przekazują nam prozdrowotne informacje każdego dnia. A to jeszcze nie wszystko. Gdzie 15-20 lat temu kupilibyście jagody Goi, czarny sezam i amarantus? Tych zdrowych produktów z grupy Super Foods nie było nawet na półkach sklepowych. W sieci natomiast znajdziemy ich potężne ilości. Ten kto wykorzystuje internet do zdobywania wiedzy o zdrowiu i zakupów w tej tematyce ma szansę pożyć dłużej w zdrowiu.

Dostęp do informacji, to także szansa dla ludzi starszych. Według naukowców ludzie w podeszłym wieku korzystający z komputera oraz nie stroniący od technologii rzadziej zapadają na demencję. Badania przeprowadzanie w USA mogą mieć odzwierciedlenie w naszej polskiej rzeczywistości. Jeżeli myślisz, że telefon komórkowy oraz komputer, to zbyt trudne urządzenia dla twojego dziadka, to jesteś w błędzie. Więcej na temat tego jak nowoczesna technologia poprawia życie osób starszych przeczytacie w tym artykule.

Elektroniczne nałogi z mniejszym czynnikiem ryzyka

Uzależnienie brzmi jak coś niebezpiecznego. Spędzając po 10 godzin przed konsolą do gier lub telewizorem możemy czuć się zmęczeni i negatywnie wpłynąć na zdrowie naszych oczu. Jednak wiele monitorów i telewizorów posiada filtry, które redukują zmęczenie oczu. Można się bronić przed tym także kupując okulary z antyrefleksem. Poza tym, jeżeli po wielogodzinnym graniu znajdujemy czas na gotowanie, spacer, aktywność fizyczną i rodzinę oraz pracę, nie możemy mówić o uzależnieniu. Czasy się zmieniły podobnie jak proporcje czasu jaki spędzamy w kuchni, na powietrzu i z książką w ręku. Niektóre rodzaje uzależnień są lepsze od innych. Jeżeli człowiek kupuje papieros elektroniczny by przestać palić klasyczny, to robi pierwszy krok dla swojego zdrowia. Wybierając e-papierosy redukujemy wiele szkodliwych związków. Ten rodzaj technologi jest tak zwanym „mniejszym złem”. Chociaż wersje wkładów liquid bez nikotyny mogą okazać się najzdrowszą rzeczą jaką palacz wybrał od wielu lat bycia w nałogu.

suplementy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Każdy inaczej patrzy na korzyści i wady jakie niesie ze sobą technologia. Według mnie rozsądek w jej wykorzystaniu daje same plusy. Gadżeciarze czerpią ogromną radość z użytkowania nowego smartfona, tabletu, konsoli do gier czy innych urządzeń elektronicznych. A szczęście jest jednym z czynników zapewniających dłuższe życie. Mój pogląd na nowoczesność i jej wpływ na nasze życie może być całkowicie odmienny od waszego. Wszystko zależy od tego jak wy korzystacie z technologii. I czy potraficie zachować zdrowy umiar, który korzystnie wpłynie na wasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top