Kobiety grają na smartfonach więcej niż mężczyźni

candy crush

Branżowe portale gamingowe podają, że kobiety stanowią połowę wszystkich graczy na świecie. Żaden ranking nie doprecyzował nigdy o jakiego rodzaju platformy chodzi. Wiemy tylko, że brano pod uwagę tylko gry wideo. To trochę tak jakby zrobić ranking piłkarzy w Polsce i brać pod uwagę dzieci kopiące piłkę na WF-ie i podwórku. Niedawno okazało się, że wszystkie analizy statystyczne graczy, brały pod uwagę zarówno komputery, konsole, jak i przeglądarki internetowe oraz platformy mobilne, czyli smartfony. A to mocno zmienia postać rzeczy.

Ankieta, która wprowadza w błąd

Pytanie „czy jesteś graczem?”, jest mocno niekonkretne. Spróbujmy je sprecyzować. Gracz komputerowy to nie to samo co gracz giełdy, gier karcianych lub barowych automatów w jednorękiego bandytę. Wideo rozrywka obejmuje pełne tytuły oraz gry F2P pojawiające się na konsolach stacjonarnych, przenośnych oraz komputerach PC. Nawet niektóre gry przeglądarkowe można podpiąć pod ten gatunek. Błąd w określeniu przynależności ludzi grających na smartfonach dotyczy rodzaju gier. O ile port GTA San Andreas możemy zaliczyć pod pełnoprawną rozrywkę wideo, to Candy Crush Saga, uznaje się za cyfrowego zapychacza, który pozwala nie nudzić się podczas podróży autobusem do pracy lub uczelni. Okazuje się, że 2/3 ankietowanych kobiet, odpowiadając twierdząco na pytanie dotyczące „bycia graczem”, swoją cyfrową rozrywkę propaguję tylko w formie aplikacji mobilnych. Wyciągając wniosek z tej informacji, możemy łatwo stwierdzić, że prawdziwi gracze konsolowi i komputerowy to w 80% mężczyźni.

Pikselowe grządki i wszechobecne diamenty

Portale społecznościowe rozbiły bank wprowadzając w swoje szeregi darmowe gry przeglądarkowe. Po zalogowaniu na konto możemy włączyć grę, wysłać zaproszenie znajomym do wspólnej rozgrywki oraz informować ich o naszych statystykach. Dla wielu użytkowników (w tym mnie) jest to funkcja uznawana za irytującą. Statystyki gier z Facebooka jasno mówią o tym, że to kobiety stanowią największą populację w FarmVille i Diamond Dash. Wszystkie zaproszenia do tych gier, które otrzymałem, były od płci pięknej. Pielenie cyfrowego ogródka lub usuwanie kolorowych diamentów w planszy stało się domeną kobiet, które w wyżej opisanej ankiecie, uznały się za graczy. O ile uprawianie farmy mogę uznać za zalążek gier strategicznych, o tyle Diamond Rash to istny pożeracz czasu, który korzysta ze starej mechaniki tetrisa.

Aplikacje rozrywkowe na smartfony ściągane są głównie przez kobiety. Mężczyźni określający się mianem graczy, unikają tych form cyfrowej rozrywki. Sam uważam się za gracza komputerowego i konsolowego i przyznaję, że granie na smartfonie byłyby dla mnie nie tylko nudne, ale również męczące. Wolę odpocząć od komputera w inny sposób, chociażby czytając książkę, zamiast siedzieć z nosem w smartfonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top