Jak działa wykrywanie twarzy?

thumbnail
Cyfrowa twarz
źródło: https://www.pinterest.com/pin/492933121688687666/

Ekrany dotykowe nie są ostateczna technologia sterowania urządzeniami elektronicznymi. Na pewno zostanie z nami przez wiele. Jednak naukowcy już pracują nad innymi formami sterowania nie wymagającymi nawet dotyku. Niektóre telewizory oraz tablety dają możliwość sterowania gestami. Ruch ręki lub głowy decyduje o przesunięciu kursora lub zaznaczeniu jakiegoś elementu. Smartfony również otrzymały podobną technologię. W ich przypadku to bardziej gadżet wpływający na blokadę ekranu oraz robienie lepszych zdjęć.

Telefon wie kiedy z niego korzystasz

cyfrowe zdjęcia
źródło: https://www.pinterest.com/pin/96264510757804026/

To logiczne, że telefon wie kiedy z niego korzystamy. Naciskanie przycisków jest sygnałem żeby nie wyłączać ekranu i nie blokować klawiatury. Jednak firma Sony poszła o krok dalej. O tym, że korzystamy z urządzenia mobilnego decyduje także to, czy patrzymy na ekran. Włączając specjalną funkcję wykrywania twarzy nasz smartfon wie kiedy wyłączyć ekran. Gdy przednia kamera przestanie rejestrować kontury naszej twarzy dosłownie po kilku sekundach ekran przestanie działać. Przy włączonym przycisku nagrywania wideo lub odtwarzania filmu ekran cały czas będzie działał nawet jeżeli nie będziemy na niego patrzeć. A technologia ma prawo bytu w tabletach a nawet telewizorach HD. Niezbędna jest w niej przednia kamera i aplikacja, która będzie wyłapywać twarz użytkownika. Znajdzie się kilka zastrzeżeń co do korzystania z wykrywania twarzy na co dzień. Problemem jest noc i słabe oświetlenie. Przy świetle wyświetlacza kamera praktycznie nie wyłapuje twarzy. To samo tyczy się w dzień gdy kamera jest zwrócona w stronę mocnego światła. Poza tymi dwoma niuansami wszystko działa jak należy.

Przyszłość przedniej kamery w urządzeniach mobilnych

sterowanie gestem
źródło: https://www.pinterest.com/pin/342766221615817629/

Na samym początku swojego żywota przednia kamera miała tylko dwie funkcje. Pierwszą było robienie zdjęć, które dziś nazywamy selfie. Drugą były wideorozmowy, z których korzystał może 1 procent użytkowników. Dziś sytuacja rozmów wideo wygląda lepiej ponieważ można korzystać z darmowego skypa i internetu wifi. Wideorozmowy znajdują się także w pakiecie większości operatorów komórkowych (zobacz więcej na: http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=3643559). Przyszłość przedniej kamery leży w rękach największych korporacji tworzących urządzenia mobilne. Kilka smartfonów i tabletów z najwyższej półki już teraz dysponuje technologią sterowania gestami. To właśnie przednia kamera odpowiada za wychwytywanie gestów. Moim zdaniem aplikowanie tej możliwości w każdym urządzeniu mobilnym to krok w dobrą stronę. Sterowanie tabletem w ten sposób okazuje się ciekawym doświadczeniem, które sprawia, że oprócz ruszania jednym palcem w końcu musimy wysilić trochę więcej mięśni.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top