Jak będą wyglądały smartfony w roku 2017?

telefon

Rok 2017 może być przełomowym dla rozwoju podzespołów komputerowych, z których składa się również współczesny smartfon. Wejście na nowy proces technologiczny oraz zastosowania pamięci hmb2 to szansa na znaczne przyspieszenie działania wymagających aplikacji przy zmniejszonym zużyciu energii. Telefony komórkowe oprócz mocniejszych parametrów technicznych potrzebują odświeżenia wizualnego oraz lepszego działania dobrze znanych funkcji łączenia bezprzewodowego. Czego możemy spodziewać się po nowym roku w odniesieniu do rynku urządzeń mobilnych?

Ekrany bez ramek

xperia xa smartfon sony
źródło: http://foter.com/

Czołowi producenci smartfonów od lat obiecują, że ich flagowe modele nie będą miały ramek i otrzymają iście futurystyczny wygląd zewnętrzny. Tak się jednak, z jakiegoś powodu nie dzieje. W tym roku wyszło niewiele modeli mogących pochwalić się wyczekiwaną przez nas namiastką ekranu bez ramek. Jedną zaprezentowały smartfony Sony z serii X (sprawdź). Znajdujący się w średniej półce cenowej Xperia XA otrzymał wyświetlacz dopasowany do bocznych zaokrąglonych ścianek obudowy. Delikatnie zaokrąglony ekran łączy się z bokami urządzenia, co prezentuje się niezwykle estetycznie. To interesujące, że urządzenie ze średniej półki otrzymało tak genialny design a topowe modele, w dalszym ciągu czekają na usunięcie ramek i wejście w nową erę. Czekamy na więcej takich modeli już za miesiąc.

Nowe standardy bluetooth i nie tylko

smartfon i zestaw słuchawkowy
źródło: http://foter.com/

Duże zainteresowanie budzi zapowiedziany bluetooth w wersji piątek, który ma przyspieszyć wysyłanie i odbieranie plików. Jego zdaniem jest także łączenie się z urządzeniami peryferyjnymi dla smartfonów takimi jak smartwatch czy głośnik bezprzewodowy. Twórca tej technologi mówi o kilkukrotnym zwiększeniu zasięgu łączności. Bardziej interesuje mnie koncepcja ładowania smartfona bez użycia kabla. Bezprzewodowe ładowanie istnieje już teraz, ale obsługuje tylko wybrane modele. Ładowarka indykcyjna działająca w standardzie QI mogą kojarzyć się z technologią indukcyjnej kuchenki do gotowania. Działają na zasadzie pola elektromagnetycznego, które przekazuje energię do baterii na pewną odległość. Czy ładowarki indukcyjne wejdą w skład flagowych modeli w tym roku, tego nie wie nikt?

Giętkie OLED dla każdego

smartwatch
źródło: http://foter.com/

Nawet smartfony ze średniej półki pracują na ekranach AMOLED. Odwzorowanie barw w diodach organicznych jest bezsprzecznie najlepsze na rynku. Jedynie BRAVIA Engine 2 i tryb HDR w ekranach Full HD i 4K mają szansę odwzorować kolory na wysokim poziomie. Dotychczas nie powstały komercyjne elastyczne ekrany oparte o technologię OLED dla smartfonów, które rezygnowałyby z ramek. Na każdych targach elektroniki prezentowane są giętkie wyświetlacze, ale żaden z nich nie trafił do tabletów i smartfonów. Według samych użytkowników zakrzywione ekrany lepiej spisałyby się w tabletach. Umożliwienie zaginania tabletu w dwóch kierunkach wpłynęłoby na ich bezpieczeństwo i dało nową funkcjonalność. Znacznie przyjemniej oglądać na takim urządzeniu filmy i bajki.

Nie prędko powiemy, że smartfony osiągnęły kres rozwoju i nie mają nic więcej do zaoferowania. W dalszym ciągu można poprawiać ich funkcjonalność, design i parametry techniczne. Jeszcze dużo brakuje im do mocy współczesnego PC i ekonomii użytkowania danego telefonu komórkowego.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top