Wśród ludzi korzystających z telefonów komórkowych nie ma jednomyślności w kwestii wyboru uniwersalnej taryfy dla każdego. Rozłam na abonament, kartę i mix umocnił się po wprowadzeniu korzystnych ofert internetowych oraz pakietów dodatkowych w tak zwanych „smart planach” lub ofertach „dla domu”. Mam tutaj na myśli telewizję lub internet dla domu w cenie abonamentu. Jakie jeszcze wyznaczniki i różnice najbardziej rzucają się w oczy przy wyborze oferty telefonicznej dla klientów indywidualnych?
Abonament jest technologicznie z przodu
Tego faktu nie można podważyć. Decydując się na opłatę miesięczną przez 12, 24 lub 36 miesięcy napędzamy biznes i budżet danej firmy. Mając pewne zarobki, które są stałe w danym czasie, sieć komórkowa jest w stanie inwestować w nowe technologie. Taką technologią może być nowy światłowód od Orange działający z prędkością do 600 MB/s. Może to być lepszy modem dla abonentów internetu domowego. Są to również korzystne pakiety telewizji na życzenie, których próżno szukać wśród ofert na kartę. Wykonując porównanie abonamentów różnych sieci komórkowych, widać zależność, w której jedna oferta rozrasta się na bardziej złożoną. Poza telefonem, najczęściej dołączany jest internet i telewizja. Najwięksi na rynku telefonii komórkowej mają swoje własne oddziały bankowe, które oferowane są stałym abonentom.
Mix, czyli abonament z prezentem
Decyzja o wyborze oferty Mix zwykle wiąże się z chęcią otrzymania pewnej korzyści – telefonu komórkowego – przy większej swobodzie opłat miesięcznych, które nie są rygorystyczne. Konto doładowuje się taką kwotą, którą chcemy, wcześniej ustalając jej minimalną wartość. Otrzymanie smartfona za złotówkę jest bardzo kuszące. Zwłaszcza, przy umowie na 12 miesięcy i 25-30 złotych minimalnego doładowania.
Karta najbardziej indywidualna
Nie każdy użytkownik telefonu na kartę zachowuje się tak, jak za chwilę opisze. Jednak największe korzyści w tej formie opłaty za usługi komórkowe mamy wtedy, gdy wybierzemy jedne rodzaj „ulgi”, lub jak kto woli darmowej usługi. Jedna osoba wybierze darmowe SMS-y do wszystkich sieci. Przy doładowaniu konta za 20 złotych miesięcznie może wysyłać tysiące SMS-ów i nie myśleć o wyższych opłatach i w każdej chwili zrezygnować z doładowania. Inny człowiek wybierze pakiet internetowy, ponieważ nie dzwoni i nie pisze SMS-ów, a jedynie przebywa na portalu społecznościowym. Na dobrą sprawę za kwotę średnią 25 złotych miesięcznie można mieć jeden z tych pakietów i wykorzystywać go na 100% nie płacąc ani grosza więcej. Za kwotę doładowania można kupić drugi pakiet, który umożliwi połączenie darmowych SMS-ów z darmowymi połączeniami z każdą siecią. Oferta idealna, ale w dalszym ciągu bez dodatków w postaci smartfona, czy tańszego internetu dla domu.