Na blogu staram się pisać na temat ciekawych gadżetów oraz nowości sprzętowych, który mogą zainteresować niejednego Geeka. Ale od czasu do czasu warto wspomnieć o urządzeniach, które mogą bym niemało pomóc lub oszczędzić nerwów. Można powiedzieć, że wciąż oscyluję w ramach „gadżetów” ponieważ zasilacze UPS nie należą do popularnych urządzeń w naszych domach. Posiadają je osoby, które dbają o komputer niemal jak o drugiego członka rodziny. Poza tym cenią sobie bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego.
Zastosowania zasilaczy UPS
Tak naprawdę zastosowań tego sprzętu jest kilka. Skupię się jedynie na dwóch typowych, które każdy z was może wprowadzić we własnym mieszkaniu. Pierwsze uzyskiwanie stabilnego napięcia bez skoków i zakłóceń. Mieszkając w bloku można odczuć te zakłócenia. Przykładem może być działająca pralka bądź sąsiad, który wierci w ścianie używając wiertarki o dużej mocy. Czasem oglądając telewizję przy takim hałasie możemy zaobserwować różnego rodzaju paski i zakłócenia obrazu. Może to dotyczyć także komputera. Zasilacz UPS nie likwiduje zakłóceń napięcia a po prostu sprawia, że nasze urządzenie ich nie odczuwa. Sama nazwa wskazuje, że jego zadanie to zasilanie a więc potrafi magazynować energię. W przypadku braku prądu telewizor może działać jeszcze przez kilkanaście minut w zależności od tego jaki zasilacz posiadamy. Komputery mogą pracować od 5 do 25 minut bez prądu w gniazdku. Im większe zużycie energii przez PC tym krótszy czas pracy. A więc mamy drugą funkcję czyli zabezpieczeni sprzętu przed niespodziewanym wyłączaniem prądu przez elektronie.
Ogromny wybór w zależności od potrzeb
Ceny zasilaczy rozpoczynają się od 150 złotych a kończą na 10 razy większej sumie pieniędzy. Dla domu jako awaryjne zasilanie pozwalające bezpiecznie wyłączyć sprzęt elektroniczny nie trzeba wydawać więcej niż 200 złotych. Jednak jeżeli interesuje nas sprzęt, który pozwoli także popracować nieco dłużej bez prądu trzeba szykować dobry tysiąc na jego zakup. Przed zakupem należy zbadań moc zasilacza awaryjnego. Dużo zależy od naszego zasilacza PC, który może mieć od 350 do 1200 Wat. Praca przy pełnym obciążeniu to stałe 5 minut nawet dla tanich zasilaczy, dlatego ta cecha nie jest aż tak ważna. Dopiero przy pracy biurowej można kalkulować większą pojemność energii. Ważną cechą jest oprogramowanie, które zamyka bezpiecznie system przez rozładowaniem akumulatorów. Bez niego trudno domyślić się, że energia się kończy a prąd w gniazdku przestał płynąć.