Z czego powinien składać się najlepszy smartfon biznesowy?

thumbnail

Personalny cyfrowy asystent z angielskiego „personal digital assistant” to nic innego, jak każdy smartfon produkowany od momentu zaszczepienia w nim systemu Android, iOS lub Windows. Za urządzenia PDA uznawano kiedyś palmtopy, które wpisywały się w nowoczesny wizerunek człowieka biznesu. Był to funkcjonalny gadżet, który zniknął z rynku tak szybko, jak się pojawił. Technologia 15 lat temu nie pozwoliła wycisnąć z niego funkcjonalności, która mają obecne, nawet najtańsze smartfony.

Funkcje palmtopa w standardzie smartfona

Zatrzymajmy się na chwilę przy palmtopie i jego funkcjach. Ten przenośny komputer posiadał wbudowany moduł GSM a więc mógł wykonywać połączenia telefoniczne. Jego główne funkcje asystujące w pracy biznesmena są obecnym standardem każdego smartfona. Przedstawiały się następująco:

  • tworzenie odręcznych notatek

  • obsługa internetu (od stron www po e-mail)

  • czytanie e-booków i podstawowych multimediów

  • nagrywanie rozmów i wokalu (dyktafon)

  • kalendarz i terminarz

  • wykonywanie zdjęć (w nowszych modelach pojawił się aparat)

Czy te funkcje nie brzmią znajomo? W roku 1989 taka specyfikacja powaliłaby na kolana. Nawet wyprodukowany w roku 1997 przez firmę HP pierwszy palmtop z kolorowym wyświetlaczem nie miał tych wszystkich funkcji. Dodałbym do nich obsługę programów biurowych, które dawniej były zarezerwowane dla komputerów IBM i PC.

Współczesne wymagania

Obecnie wymagania dotyczące flagowych urządzeń mobilnych dla biznesu, przestały dotyczyć głównie funkcji i mocy obliczeniowej, której smartfony mają aż nadto. Według klienta biznesowego najlepszy smartfon do pracy wyprzedza swoje czasy nowinkami technologicznymi. Weźmy na przykład nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K. Skorzysta z niej może 1/3 użytkowników takiego urządzenia. To nie ma znaczenia, ponieważ płacąc za flagowy smartfon mamy prawo oczekiwać wszystkiego co najlepsze.

Producenci smartfonów dla klientów biznesowych

Twórcy flagowych smartfonów dobrze wiedzą, że ich głównym klientem jest dział biznesowy. Wyprzedzając wymagania rynku przemysłowo-gospodarczego, gwarantują klientom bezpieczeństwo urządzenia, przechowywania danych oraz pomoc techniczną. W najwyższej półce cenowej oferuje się deweloperskie oprogramowanie zabezpieczające oraz pomocne w zarządzaniu firmą. Szczególnie popularne są rozwiązania MDM i MAM. Mogą być obsługiwane w chmurze (internetowy serwer online) lub on site (na własnych serwerach). To szczególnie ciekawy temat dla osób posiadających firmę, która ceni sobie bezpieczeństwo urządzeń mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top