Panowanie komputerów stacjonarnych na tronie gier elektronicznych jest coraz bardzie zagrożone. Konsole oraz coraz więcej laptopów pokazuje, że mocne podzespoły można chłodzić niewielkim zasilaczem i umieścić w stosunkowo małej obudowie. Praca na komputerach mobilnych jest nawet bardziej wygodna i opłacalna dlatego firmy zamiast składać kolejne PC-ty wybierają hurtowy zakup laptopów. W czasach gdy dotyk zaczyna służyć nam jako jedna z głównych form sterowania urządzeniami elektronicznymi także komputery mobilne zyskują te funkcje. Jeżeli planujesz zakup komputera przenośnego dobrze się zastanów czy będzie to laptop.
Laptop plus tablet równa się Ultrabook
Gdyby porównać do siebie notebooka oraz ultrabooka z tej samej półki cenowej wynik byłby jednoznaczny. Wersja ultra nie zostawia po przeciwniku nawet kawałków klawiszy. Jeżeli nigdy nie mieliście styczności z tego typu urządzeniem trudno powiedzieć, że jest to nowy oryginalny pomysł na komputer przenośny. Tak naprawdę ultrabook to laptop i tablet w jednym. Wyświetlacz jest niemal identyczny jak w laptopie, jednak ten posiada funkcję dotyku na poziomie tabletu ze średniej półki. Tak przynajmniej jest w 80% ultrabooków na rynku. Robiąc przegląd sprzętu znalazłem kilka modeli nie posiadających dotykowego ekranu. Ten rodzaj komputerów został stworzony z myślą o wielozadaniowości oraz wykonywaniu uniwersalnych poleceń charakterystycznych dla różnego rodzaju komputerów i urządzeń multimedialnych. O co dokładnie chodzi? Chodzi o ilość złącz – od USB 3.0, HDMI, bluetooth, a także napęd DVD lub Blueray. Imponujące jest to, że wszystkie te elementy zawarte są w bardzo cienkiej obudowie.
Zabawa zaczyna się powyżej dwóch tysięcy
Moim zdaniem zakup ultrabooka poniżej dwóch tysięcy złotych nie jest dobrym zagraniem. Swoją moc oraz możliwości pokazują dopiero od tej kwoty. Od tej sumy zaczynają się także modele znanych marek takich jak Samsung, Asus, HP i Sony. Na tapetę wziąłem model Asusa S550CB mający na pokładzie Windows 8 w wersji 64 bitów. Najistotniejsze jest umieszczenie systemu operacyjnego na dysku SSD. Cechą charakterystyczną tych komputerów jest dodatkowy dysk o rozmiarach od 20 do 64 GB, na którym zainstalowany jest system. Dzięki temu jego działanie jest błyskawiczne. Wystarczy przeprowadzić krótki test włączenia komputera. Zwykły dysk 2,5 cala potrzebuje na załadowanie systemu nawet do 1 minuty w zależności od pamięci Ram. Dysk SDD potrafi odpalić wszystkie aplikacje i Windowsa w 10-15 sekund. Dla graczy najistotniejsza będzie wysokiej wydajności karta graficzna oraz procesory z rodziny i5 trzeciej już generacji.