Telefon dla seniora

rodzice

Kupując telefon dla ojca lub mamy w podeszłym wieku trzeba wykazać się rozsądkiem. Widywałem koszmarne błędy i wiele złych decyzji odnośnie zakupu urządzenia mobilnego dla osoby starszej. Nie zaprzątajcie sobie głowy technologią, ekranem dotykowym czy nawet jakością aparatu fotograficznego. Skupcie się bardziej na funkcjach oraz użyteczności urządzenia, które będzie obsługiwała osoba, której zmysły nie są wyostrzone jak u młodziaka. Zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo urządzenia, które nie może zostać uszkodzone przy pierwszym lepszym upadku. Teraz rozwińmy te rzeczy i zobaczmy jak wygląda idealny telefon dla seniora.

Prosto aż do bólu

Usłyszałem kiedyś ciekawą definicję telefonu dla osoby starszej. Jeżeli młody chłopak lub dziewczyna biorąc takie urządzenie do ręki nie będzie wiedziała co na nim robić znaleźliście telefon dla waszego dziadka. Prostota telefonu dla Twojego dziadka będzie najlepszą rzeczą jaką mu zapewnisz. Obudowa z jednego solidnego kawałka plastiku, duże przyciski z nadrukami liter i cyfr oraz wyświetlacz o kilku lub tylko dwóch kolorach to wszystko czego wam trzeba. Gdyby firma MyPhone szybko opatentowała swój projekt telefonu dla seniora byłaby teraz samotnym liderem tego segmentu rynku. Ich produkt jest wykonany wzorowo. Nie ma żadnego elementu niepotrzebnego i zawyżającego cenę. Koszt takiego urządzenia jest śmiesznie niski ponieważ nie przekracza 100 złotych. Jedyne do czego można się przyczepić to bateria, która według mnie powinna być większa. Seniorzy używają telefonu tak jak „Bóg przykazał”, czyli do rozmów. Czasem do wysyłania smsów, ale to raczej rzadkość. Dlatego bateria powinna oferować ponad 8 godzin rozmów bez żadnego ładowania.

Ale jak to nie potrzebuję aparatu?

Płacąc sto złotych za telefon rezygnujemy z prawie wszystkich obecnych udogodnień i gadżetów. Takie urządzenie nie potrzebuje aparatu z przodu ani z tyłu. Zapomnijcie o bluetooth nie mówiąc już o wifi. To nie jest przenośny komputer do internetu. Ale spokojnie jest w nim kilka dodatków, które osoba starsza faktycznie może wykorzystać. Są nimi wejście słuchawkowe, wejście na karty pamięci oraz radio. Zestaw głośnomówiący to standard nawet w tym segmencie urządzeń. Kalkulator oraz kalendarz powinien być łatwy do znalezienia i włączenia, dlatego także zapisujemy go do listy „musisz mieć”. Dwie bardzo ważne rzeczy to latarka oraz przycisk SOS. O latarce nie muszę niczego pisać, ale klawisz pomocy jest elementem, który ma kilka funkcji. Można podpisać do niego numery bliskiej osoby lub konkretne numery alarmowe. Może to być pogotowie lub policja. Po jego naciśnięciu telefon wybiera numer i dzwoni bez żadnych dodatkowych czynności. Można także wybrać polecenie, które włączy automatycznie zestaw głośnomówiący podczas wciśnięcia klawisza SOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top