Tablet dla każdego – jak wybrać?

urządzenie mobilne
źródło: https://pixabay.com/pl/tablet-kalkulator-biznes-d%C5%82ugopis-254581/

Mówiło się, że sprzedaż tabletów ma swoje najlepsze czasy za sobą. Prawdą jest , że zainteresowanie zmalało z prostego powodu. Ogromna ilość osób posiada własny tablet. To bardzo często urządzenia budżetowe, które przeżyły niejedną awarię i wielokrotnie irytowały swoim długim uruchamianiem aplikacji. Niemniej jednak nawet tanie tablety mają swoje zalety. To czytania elektronicznych książek oraz oglądania filmów i seriali nadają się idealnie. Jeżeli nie wiesz, czy urządzenie budżetowe dobrze sprawdzi się u Ciebie poczytaj poniższe rady.

Książki, filmy i zdjęcia

Pogrupowałem funkcje tabletu w trzy grupy, które mają odzwierciedlenie w cenie urządzenia. Najtańszy tablet bez problemu poradzi sobie z elektronicznymi książkami, które wymagają tylko jednej aplikacji. Nie ma znaczenia szybkość naszego procesora lub grafiki. Czytanie książek lub oglądanie komiksów na specjalnej aplikacji może odbywać się nawet na budżetowym sprzęcie. To samo tyczy się przeglądania zdjęć i oglądania filmów. Bardzo ważne jest by zwracać uwagę na rozdzielczość plików wideo oraz ekranu. Zwykle urządzenia z niskiej półki odtwarzają maksymalnie obraz w 720p czyli HD Ready. To w zupełności wystarczy jak na ekran nie przekraczający 10 cali. Bez problemu obejrzycie film z napisami oraz będziecie cieszyć się ostrym obrazem. Problem może stanowić jakość wyświetlacza. Kąt widzenia w standardowych LCD jest dosyć mały. Dopiero ekran IPS daje niemal 178 stopni widzenia przy zerowej redukcji barw.

Praca, pakiety biurowe, internet

tablet
źródło: https://pixabay.com/pl/cz%C5%82owiek-czytanie-ekran-dotykowy-791049/

Surfowanie po internecie okazuje się dużo bardziej wymagające od oglądania filmów i aplikacji dla ebooków. To samo dotyczy programów biurowych. Niezbędna jest stabilna aplikacja, większa ilość pamięci RAM oraz przyzwoity procesor. Aplikacje internetowe pobierają dużo więcej pamięci. Dlatego standardem obecnie jest 1GB nawet w urządzeniach z nisko-średniej półki cenowej. Nawet podstawowy czterordzeniowy procesor dobrze spisze się we wszystkich dostępnych aplikacjach biurowych. Dobre podzespoły są ważne dla pracy systemu Android, IOS lub Windows dla tabletów. W niskiej jakości urządzeniach często zdarzają się crashe przeglądarki, aplikacji do oglądania materiałów wideo (Youtube) oraz aplikacji biurowych. Tablet, który ma posłużyć do pracy powinien oscylować wokół 500-1000 złotych.

A skoro o internecie mowa pamiętajcie o modemie 3G lub LTE. Tablet może zaoferować wam mobilny internet na kartę pod warunkiem, że posiada wbudowany modem na karty sim. Sieć 3G jest najpowszechniejsza, dlatego tablety z tym modemem są najtańsze. LTE jest z nami dopiero kilka lat co oznacza dużo wyższą cenę. Jeżeli urządzenie będzie użytkowane w domu, wystarczy standardowe połączenie WiFi. Jednak nie wszędzie można bez problemu „wejść” komuś na połączenie internetowe.

Jeżeli pójdą gry, zadziała wszystko

wideo games
źródło: http://i.ytimg.com/vi/D25FMu_INQU/maxresdefault.jpg

Wiecie jaki jest najlepszy wyznacznik mocy i możliwości urządzeń mobilnych i laptopów? To gry! Jeżeli działa gra zadziała wszystko. Taka jest prawda i faktycznie można sugerować się tym przy zakupie naprawdę mocnego urządzenia mobilnego. Tablet, który ma podołać grom 3D musi posiadać około 2GB pamięci RAM, solidny czterordzeniowy procesor najlepiej o taktowaniu powyżej 2 Ghz na rdzeń oraz najważniejszą zintegrowaną grafikę. Obecnie popularna Tegra K1 stworzona przez Nvidie wpisuje się w definicję solidnego procesora graficznego do gier na urządzenia przenośne. Obsługa DirectX 11 musi sama za siebie. Jeżeli gry są dla was ważne i chcecie uskuteczniać je także poza domem i komputerem wybierajcie tablet z procesorami graficznymi tej klasy.

Adrian

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.