Stare iPhone-y to najtańsze i najlepsze urządzenia od nagrywania filmów

thumbnail

Nagrywanie i montaż materiałów wideo to mój konik. Odkąd kamerki sportowe zaczęły być dostępne dla typowego Kowalskiego w cenie niskobudżetowego smartfona, w sieci zaroiło się od filmów z wakacji kiepskiej jakości. Oprócz GoPro, które kosztuje przynajmniej 1000 złotych w wersji Session, nie ma żadnych małych urządzeń do nagrywania filmów w Full HD o przyzwoitym obiektywie, oprócz starszych iPhone-ów. Dlaczego warto kupić takiego iPhona zamiast aparatu cyfrowego? O tym dowiecie się już za chwilę.

Najlepsze nagrywanie Full HD za 300 złotych

apple iPhone
źródło: http://foter.com/

Używany iPhone 4 kosztuje od 200 do 350 złotych w internecie, lombardach i komisach. To urządzenie bije na głowę każdą kamerkę internetową i cyfrówkę w tej cenie. Robi lepsze zdjęcia i co ważne najlepsze filmy w tym budżecie. Przy odrobinie pracy w programie Sony Vegas lub podobnym, uzyskacie oszałamiające efekty. Warto zadbać, by nagrywanie odbywało się w dobrym oświetleniu i nie pod światło a sami zdziwicie się, ile jego obiektyw potrafi. Jasność na poziomie f/2.4 spisze się nawet w pomieszczeniach o gorszym oświetleniu, aczkolwiek nie pozbędziecie się lekkiego ziarna. To z powodu maksymalnego ISO na poziomie 1000. Niemniej jest to jedyny smartfon za te pieniądze, który rejestruje 30 klatek w Full HD z niesamowitym odwzorowaniem szczegółów i kolorów.

Przy iPhone 5 mucha nie siada

aparat iphone
źródło: https://pixabay.com/

Jeżeli pozwala wam na to budżet, to w kwocie od 500 do 800 złotych kupicie iPhone 5, który robi jeszcze lepsze filmy. Dowolna cyfrówka za tą samą kwotę nie da mu rady. Markety Euro, Media i niektóre sklepy internetowe dalej sprzedają ten 4-letni model w cenie 1300 złotych. Obiektyw aparatu głównego w piątce ma 8 MP. Jest mniejszy od poprzednika, dzięki czemu lepiej wtapia się w obudowę. Natomiast jego parametry odpowiedzialne za wyłapywanie światła to f/2.2. Ciemniejsze pomieszczenia lub gorsze oświetlenie nie stanowi dla niego problemu. Założę się, że poniższe filmy nagrane tym właśnie modelem dla niektórych wyglądają, jak nakręcone lustrzanką.

Dokup obiektyw do makr i rybiego oka

Smartfony Apple mają przewagę nad konkurencją w jednej kwestii. Chodzi o akcesoria fotograficzne. Wymienne obiektywy nakładane na nominalny obiektyw iPhone-a to kopalnia możliwości. Niektóre służą do zmiany kolorów, kontrastu i specjalnych efektów postarzania filmu. Inne są bardziej funkcjonalne, gdyż pozwalają na lepsze uchwycenie przedmiotów z bliska, czyli tak zwanego makro. Moim faworytem są obiektywy rybiego oka, które mogą zmienić smartfona w kamerkę sportową z prawdziwego zdarzenia. Należy kupować tylko pojedyncze rodzaje obiektywów, a nie zestawy 3w1 lub 2w1. Te cechują się gorszą jakością i mogą powodować szumy, zamglenia i inne niechciane przy nagrywaniu efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top