Sony to mistrzowie elektronicznej rozrywki i sprzętu do jej propagowania. Sukcesy Playstation mówią same za siebie. Łącznie wszystkie konsole stacjonarne Sony rozeszły się w ilości przekraczającej 200 milionów. Nawet urządzenia przenośne do gier miały swoje pięć minut i miliony sprzedanych egzemplarzy. Teraz rynek gier i urządzeń przenośnych zmienia się nie do poznania. Jedynie Nintendo ze swoim DS trzyma się mocno ze względu na bogatą biblioteczkę gier. Dla japońskiego koncernu liczy się teraz rozwój smartfonów, które miałyby posłużyć za konsole lub kontrolery do playstation.
Xperia SP i multimedialna rozrywka
W roku 2013 Sony zaczęło mocniej inwestować w multimedialne możliwości swoich urządzeń mobilnych. W drugim kwartale tego roku premierę miał model Xperia SP świetnie nadający się do oglądania filmów oraz słuchania muzyki przez wiele godzin. Wtedy bateria tego modelu robiła wrażenie ponieważ potrafiła wytrzymać cały jeden dzień przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Możliwości procesora oraz ekran HD świetnie nadawał się do multimediów i gier. Był to także początek zastosowania technologi połączenia playstation oraz smartfonów. Duży i szczegółowy ekran mógł odtwarzać obraz z telewizora bez opóźnień. Dzięki temu można było grać na konsoli bez użycia telewizora. Duża ilość pamięci RAM modelu pozwalała na granie w tytuły wymagające pełnej akceleracji 3D oraz charakteryzujących się dużymi mapami. Nawet dzisiaj jest to przyzwoity cenowo opłacalny smartfon ze średniej półki.
Xperia Play falstart dobrej koncepcji
Gracze z całego świata uważnie śledzili poczynania Sony przy pracy nad modelem Play. Ostatecznie okazało się, że urządzenie nie ma wystarczająco dużo mocy oraz zainteresowania ze strony potencjalnych twórców gier. Samo rozłożenie klawiszy sterujących i wysuwany panel był świetnym pomysłem. Nikt nie miał zastrzeżeń do obracanego ekranu ponieważ grało się na nim wygodnie. Niestety problemem była również słaba bateria. Porównując ten model z pierwszą Xperią Z1 widzimy kolosalną różnicę w wydajności. Nawet kilka lat po premierze Z-jedynki możemy zagrać na niem w GTA Vice City i starsze gry wyścigowe przeportowane na androida. A panel dotykowy wcale nie stanowi problemu. Wystarczy dokupić specjalny gadżet, który przykleja się w miejsce dotykowego sterowania. Wygląda jak gałka analogowa lub starodawny joystick. Z jego pomocą można grać nawet w wymagające bijatyki czy strzelaniny.