Personalizacja to hasło kluczowe w budowie zestawu komputerowego służącego do rozrywki, ale także pracy. Nie wystarczy już duży monitor i efektowny zestaw głośników 5.1, by zrobić wrażenie na kolegach. Kluczem do stworzenia efektu „WOW” jest personalizowane oświetlenie, na którego kolor, barwę i tryb wyświetlania mamy wpływ z poziomu systemu lub aplikacji zewnętrznych. System barw RGB znany z programów do grafiki trafił do nazewnictwa fachowego, odnoszącego się do 3 podstawowych kolorów, które mogą wyświetlać np. diody LED. Oto jak można wykorzystać je w środowisku komputerowym i nie tylko.
Ledy RGB w podzespołach komputerowych
Producenci kart graficznych i płyt głównych zacierają ręce, ponieważ ich nowe modele komponentów ze wbudowanym podświetleniem diodami LED sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Należy podkreślić, że nie trzeba wcale wydawać pieniędzy na najlepsze GPU na rynku, by cieszyć się dodatkowym podświetleniem loga producenta lub nawet pełnym RGB. Karty pokroju GTX-a 1050Ti w cenie nieprzekraczającej 1000 złotych, również mają swoje kolorowe światełka. Jeszcze lepiej wygląda to w kwestii płyt głównych. Średnia półka cenowa rozpoczynająca się w tym segmencie od 500 złotych oferuje nie tylko podświetlenie, ale także lepszą sekcję zasilania, kartę muzyczną i samą jakość MOBO, przeznaczonych do gamingu.
Paski LED do samodzielnego montażu
Zestaw tasiemek RGB do samodzielnego montażu z pilotem umożliwiającym kreowanie trybów i barw na własną rękę to dosyć droga rzecz. Sam elastyczny pasek wielokolorowych diod można kupić na wymiar za kilka złotych za metr. Natomiast zestaw z pilotem ma zazwyczaj 5 metrów i posiada zamontowaną na końcu paska końcówkę przewodu w formie wejścia USB lub innego rodzaju wtyczki. Taki gotowy zestaw do własnoręcznej instalacji posiada pilot z zaprogramowanymi funkcjami tj. migotaniem, efektami przejścia kolorów i pulsowaniem barwy. Zestaw taśm LED RGB z pilotem nie jest specjalnie dedykowany do komputerów i obudów, ale do dowolnego użytku w mieszkaniu. Może posłużyć do ozdobienia biurka, półki na książki lub elementów wystroju mieszkania.
Klawiatury i myszki – rozbieżność w cenie
Oświetlenie RGB charakteryzuje możliwość dowolnej zmiany koloru na jedną z 16 milionów barw i odcieni. Nie jest sztywnym programem, w którym do wyboru mamy kilka kolorów na krzyż. To ważna informacja z perspektywy gracza, który oczekuje, że jego nowa klawiatura będzie zmieniała kolory na jego ulubione podobnie, jak robi to myszka. Myszy komputerowe w cenie 99-150 złotych to mimo wszystko budżetowe konstrukcje, niegrzeszące sensorem i wieloma funkcjami znanymi z profesjonalnych gryzoni znanych z aren e-sportowych. Niemniej posiadają system RGB na wysokim poziomie. Model LG G203 w cenie 129 złotych to jedna z najlepszych myszek do intensywnej rozgrywki z zaawansowanym oprogramowaniem i świetnymi diodami LED RGB. Klawiatury w cenie budżetowych myszek nie mają nawet mechanicznych przycisków, nie mówiąc już o podświetleniu RGB. Dysponują co najwyżej kilkoma programowanymi kolorami z palety od trzech do pięciu. Klawiatury z pożądaną przez nas funkcjonalnością kosztują od 299 złotych w górę.
Wśród komputerowych akcesoriów z podświetleniem LED, ale bez funkcji RGB należałoby wymienić także wentylatory, markowe chłodzenia procesorów oraz opisywaną przeze mnie podkładkę pod mysz Firefly od firmy Razor. Diody LED dzięki swojej długiej żywotności i niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię nie powodują wzrostu rachunków za prąd i nie obciążają komputerowego zasilacza. To czysta kosmetyka, praktycznie bez wa konstrukcyjnych.