Podkładki do chłodzenia laptopa i tabletów

thumbnail

Chłodzenie laptopów zwłaszcza w gorące dni to podstawa do utrzymania ich żywotności. Pewnie dziwi was, że w tytule wspomniałem również o tabletach. Nic bardziej mylnego! Tablety z górnej półki bardzo często wykorzystywane są do gier i wymagających mocy procesora aplikacji. Pracujące podzespoły generują dużo ciepła, które uchodzi jedynie przez szczelną obudowę. Chłodzenie urządzeń mobilnych pozwala wydłużyć ich żywotność i zapobiec restartom systemu i wolnemu działaniu aplikacji.

Niska temperatura gwarancją życia komputera

Sytuacja, w której procesor bądź karta graficzna ulega uszkodzeniu z powodu wysokiej temperatury zdarza się rzadko. Oczywiście jest to bardzo prawdopodobne. Trzeba bardzo zaniedbać swój komputer by doprowadzić do podniesienia temperatury do ponad 100 stopni gdzie zaczyna się tak zwane smażenie. Cztery rzeczy mogą do tego doprowadzić:

  • zapchane od kurzu wiatraki

  • niewłaściwe OC podzespołów

  • kompletny brak chłodzenia

  • praca przy wysokim obciążeniu i temperaturze pomieszczenia

Na upartego znalazłbym jeszcze kilka. Zwykle występuje kumulacja tych rzeczy. Niemal zawsze chodzi o chłodzenie, odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz obudowy i kwestie czystości. Notebooki warto też czyścić i serwisować w środku. Nie polecam rozkręcać ich samemu. W komputerze stacjonarnym wymiana pasty chłodzącej i czyszczenie podzespołów sprężonym powietrzem jest banalnie proste. W przypadku laptopa może okazać się pracą wymagającą chirurgicznej precyzji.

Może Cię zainteresować: Co Zrobić Żeby Komputer Się Nie Przegrzewał?

Chłodzimy tablet

Podkładki do chłodzenia laptopów nie nadają się do tabletów z prostego powodu. Komfort pracy na takim urządzeniu jest raczej mały. Musielibyśmy używać go siedząc przy stole lub stać nad nim przez cały czas. Zwykle używamy tabletów mając je w pozycji skośnej (kąt około 45-55 stopni). Firma Cooler Master stworzyła podkładki specjalnie dla urządzeń mobilnych posiadające właśnie taki stopień pochylenia. Podkładki z serii ErgoStandard 3 posiadają wymienny filtr przeciw-kurzowy. Pracują bardzo cicho i energooszczędnie. W sam raz nadają się do różnych modeli iPada oraz najnowszych urządzeń Sony i Samsunga. Wszystkie najbardziej topowe podkładki kupicie za cenę mniejsza niż 100 złotych. To bardzo mało jak na produkt, który może znacznie wydłużyć życie waszego urządzenia przenośnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top