Faktem jest to, że smartfon może zastąpić każdy aparat cyfrowy. Modele z górnej półki jakościom nie ustępują wcale lustrzankom z nisko-średniej półki cenowej. Skoro ich możliwości są tak duże, to po co dodatkowy obiektyw? I jak go w ogóle zamontować? Zacznijmy od tego, że tylko konkretne modele mogą zostać opatrzone dodatkowym obiektywem montowanym w miejscu oka kamery. Pełnią rozmaite funkcje zmieniając telefon w profesjonalny aparat do wykonywania artystycznych fotografii.
Obiektyw jak z lustrzanki cyfrowej
Dobry obiektyw to nie zabawka. Smartfony posiadają podstawowe funkcje zmiany wyglądu obrazu (czerń i bieg, sepia, ziarno) jednak to za mało by mówić o profesjonalnej fotografii. Podobnie jak w lustrzankach cyfrowych korzystamy z różnych obiektywów dających inny efekt obrazu. Najbardziej podstawowe to rybie oko, makro oraz obiektyw szerokokątny. Nakładając go na oko naszego aparatu w telefonie uzyskujemy konkretny efekt natychmiast.
Rybie oko to popularny efekt używany w kamerach sportowych. Czujemy się jakbyśmy byli w dużej szklanej kuli. Makro to wszelkiego rodzaju zbliżenia utrzymujące wysoką ostrość i jakość obrazu. Zwykle każdy lepszy aparat w smartfonie sam utrzymuje całkiem niezłe makro. Jednak z obiektywem możemy posunąć się o krok dalej. Zamiast kamerować kwiaty z odległości kilku centymetrów będziemy mogli uwiecznić nawet biedronkę ze wszystkimi szczegółami. Szerokokątny obiektyw to kolejny ciekawy sposób na uwiecznienie rzeczywistości. Jeżeli macie monitor o proporcjach 21:9 zobaczycie duża różnice w oglądaniu obrazu o naturalnie szerokim spektrum bez sztucznego rozciągania.
Tanie vs drogie
Rozpoczęcie przygody z fotografią na smartfonie wcale nie musi być drogie. Obiektywy do Iphona kosztują mniej niż 100 złotych za sztukę. Oczywiście mowa o niemarkowych obiektywach, które mimo wszystko działają bardzo dobrze z każdym modelem od 4S w górę. Sygnowane logiem producenta obiektywy Sony dzielą się na amatorskie oraz profesjonalne. Różnica w cenie jest trzykrotna. Tańszy model zapewni nieco większą rozdzielczość, zoom oraz lepszą czułość na światło. Droższy dorzuca więcej klatek na sekundę przy nagrywaniu filmów, wiele profesjonalnych funkcji ustawienia obrazu i czułości a także nowe efekty obrazu. Urządzenia Sony łączą się ze smartfonem za pomocą WiFi lub zestawu NFC.
Ktoś może powiedzieć, że doczepiane obiektywy nie dorównują profesjonalnym aparatom. Odpowiem tak, nie liczy się jaki masz sprzęt, ale jak potrafisz go wykorzystać. Niejeden profesjonalny fotograf pokazał, że zwykła cyfrówka za kilkaset złotych może zrobić lepsze zdjęcie od lustrzanki za kilka tysięcy. W tej rywalizacji smartfonu mogą mieć, za sprawą GPS i telefonu satelitarnego przewagę nad aparatami. Jeżeli uda nam się stworzyć ciekawe zdjęcie, może od razu przesłać je za pomocą roamingu satelitarnego od razu na serwer, wiedząc, że jest nie tylko dostępne od razu, ale też bezpieczne. Często w takich wypadkach liczy się wyczucie chwili i umiejętności jakie posiada fotograf, dlatego można rozważyć znalezienie zalet i takich rozwiązań.