Ludzie są bardzo podejrzani, gdy ktoś zachwala jakiś produkt. Myślą, że to artykuł sponsorowany i niewiele z tego co czytają jest prawdą. W końcu kasa potrafi zmienić opinie o wszystkim. Natomiast dziś przeczytacie tekst radosnego człowieka. W końcu udało mi się przetestować i jednocześnie nabyć dla siebie monitor typu Ultrawide o proporcjach ekranu 21:9. Dla przeciętnego śmiertelnika nie jest to żaden nadzwyczajny gadżet. Jednak dla osoby spędzającej przed komputerem po 6 i więcej godzin dziennie, będzie to najlepszy przyjaciel do pracy i rozrywki.
21:9 w grach komputerowych
Wirtualna rozrywka na moim PC stanowi około 20-30% czasu dziennego spędzania przed nim czasu. Dla osoby, która ceni sobie elementy wizualne gier monitor musi być niezwykle istotny. To prawa ręka karty graficznej, która nawet mimo wielki mocy nie pokaże na ekranie wszystkich szczegółów. Dobry ekran ma nie tylko minimalną rozdzielczość Full HD, ale również odświeżanie na poziomie 5ms i niższej. Do tego liczy się nasycenie barw. Ekran IPS i PLS to najlepsze matryce na rynku jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów w ekranach LCD LED. W moim monitorze występuje wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2560 na 1080 pikseli. To wymagająca matryca, która potrzebuje dobrej karty graficznej. Im więcej pamięci RAM w karcie tym większe rozdzielczości może obsłużyć. Mój GTX 970 radzi sobie bardzo dobrze. Chociaż nowe karty od AMD mające po 8 GB pamięci GDDR5 radzą sobie jeszcze lepiej z utrzymaniem wyższej ilości klatek na sekundę. Wrażenia z gry w wyścigówki, RPG oraz gry akcji jest nie do opisania. Tytuły sportowe zrobiły na mnie gigantyczne wrażenie. Jest szeroko! Widać dużo więcej niż normalnie i w tym tkwi moc tych proporcji. Każda nowa gra powinna obsłużyć tą rozdzielczość, więc nie musicie się niczym martwić.
Praca staje się przyjemniejsza!
Głównym argumentem do zakupienia monitora o proporcjach 21:9 była praca. Wykonywanie kilku czynności na klasycznym monitorze wiąże się z przełączaniem zakładem. Trzeba minimalizować jedną i otwierać drugą. To samo dotyczy programów i aplikacji. Dokumenty nie mieściły się obok siebie w zadowalającej konfiguracji. A jeżeli już, to były tylko dwa obok siebie. Przy tak szerokim ekranie mogą ułożyć trzy karty w dowolnej konfiguracji. Oprócz tego dostałem specjalną opcję rozmieszczania okien, która na kilkanaście różnych sposobów konfigurowała rozłożenie aplikacji. Dostałem jakby 3 różne pulpity na jednym monitorze. A każdy był wystarczająco duży by móc pracować, obrabiać filmy w w programie do edycji wideo oraz przeglądać internet. Na upartego można podzielić, to w taki sposób by na jednym ekranie mieć rozrywkę, pracę i jeszcze trzeci a nawet czwarty element z nimi powiązany.
Oglądam filmy i czuję się jak w kinie
Wraz z moją drugą połówką oglądamy różne filmy i seriale wspólnie. Zwykle jest to około 2-3 odcinków tygodniowo. Co daje nawet 10 różnych projekcji w ciągu miesiąca. To wystarczająca ilość by zadbać o swoje wrażenia wizualne. Praktycznie każdy film kinowy posiada na górze i dole czarne pasy. Przez to obraz staje się dopasowany do formatu 16:9. W przypadku monitora ultrawide czarne pasy znikają a obraz zostaje rozciągnięty na całą powierzchnię ekranu. Wygląda to niesamowicie. Przy moim 29 calowym ekranie niezbędne jest oglądanie filmów z przynajmniej 2 metrów. Inaczej średnio ogarniamy cały ekran wzrokiem. Zdawałoby się, ze 29 cali to nie dużo przy takich proporcjach. Wierzcie mi, że to najlepsza wielkość jaką możecie nabyć. Większe 34 cale są dużo droższe i robią kosmiczne wrażenie. Ale żeby nie dostrzec nagromadzenia pikseli trzeba siedzieć od takiego ekranu, przynajmniej metr. A podczas oglądania filmów należy oddalić się o kolejne 1-2 metry.