Monitor z nietypowymi funkcjami – 3D, curved i pivot

monitor 24 cale

Korzystanie z komputera stacjonarnego stało się czystą przyjemnością z powodu rozwoju technologii wyświetlania obrazu oraz panoramicznej rozdzielczości. Kwadratowe ekrany CRT oraz pierwsze matryce LCD ograniczały nas małą rozdzielczością, słabym odwzorowaniem kolorów, niewielkimi kątami widzenia i małym rozmiarem. Współczesny monitor 24 cale w latach 90 uznany byłby za ogromny niczym telewizor, którego przeciętny ekran nie przekraczał 21 cali. Obecne standardy są ciągle poszerzane a ilość monitorów dedykowanych grafikom, graczom oraz kinomanom rośnie.

Większa immersja podczas gier komputerowych

curved monitor 24 cale a przed nim siedzi młody człowiek i ogląda na nim film
źródło: http://foter.com/

Czynników, które zwiększają uczucie immersji (proces pochłaniania przez rzeczywistość elektroniczną) w grach komputerowych, jest kilka. Może być to przełamywanie czwartej ściany przez bohatera gry oraz czynniki zależne od programistów i grafików, przekładające się aspekt wizualny produkcji. W kwestii gracza jest to posiadany przez niego sprzęt tj. zestaw dźwięku przestrzennego, duży ekran monitora o wysokiej rozdzielczości oraz urządzenia do sterowania. Kierownica może sprawiać, że poczujemy się jak prawdziwy kierowca rajdowy w grach wyścigowych. Natomiast kontroler z wibracją gałek analogowych pozwoli odczuć przyjmowane ciosy w bijatyce. W przypadku monitora takim czynnikiem jest uczucie otoczenia obrazem. Można uzyskać je na dwa sposoby. Pierwszy dużo droższy wymaga, byśmy posiadali monitor 24 cale (kliknij) w ilości trzech sztuk, ustawiony w taki sposób, by utworzyć ścianę ośmioboku. Drugi dużo tańszy wymaga zakupu jeszcze większego ekranu o konstrukcji zakrzywionej. Najlepiej spisuje się 29-calowy ekran o proporcjach 21:9. Dzięki niemu uzyskami efekt otoczenia obrazem przy dużo niższym obciążeniu karty graficznej w komputerze.

Oglądanie filmów w zapomnianym 3D

Na temat tej funkcji, powoli trzeba pisać w czasie przeszłym. Trójwymiar aktywny lub pasywny w ekranach LCD staje się białym krukiem na rynku RTV. Niezbędne w oglądaniu takiego obrazu są okulary 3D. Łatwiej będzie znaleźć telewizor z tą funkcją. Producenci gier niechętnie odnieśli się do tej technologii. Natomiast filmy w 3D są sprzedawane w sieci w dość wygórowanych cenach. Jeżeli udało Ci się kupić monitor z funkcją 3D to masz duże szczęście. Za parę lat może to być bezcenny antyk.

Profesjonaliści wybierają monitor z funkcją pivot

pivot monitor 24 cale
źródło: http://foter.com/

Obracanie monitora o 90 stopni i ustawianie go w pionie to tak zwana funkcja pivot, która w monitorach pojawiła się dobre 10 lat temu. Gdy do produkcji weszły panoramiczne ekrany o proporcjach 16:10 i 16:9 funkcja pivot zaczęła być powszechnie stosowana w grafice komputerowej oraz projektowaniu 3D. Inną nazwą tej funkcji jest tryb portretowy. Tanie monitory z funkcją obrotu o 90 stopni posiadają matryce TN lub TFT. Do pracy grafika 3D wystarczą w zupełności. Jednak grafik tworzący projekty na bazie kolorowych rysunków, lepiej skorzysta na matrycy IPS i przynajmniej 21,5-calach wielkości ekranu.

Każdy z wyżej wymienionych funkcji ma lub miała duże znaczenie w pracy i rozrywce multimedialnej. Jedynie technologia 3D musiała ulec, ze względu na małą popularność wśród masowego odbiorcy. Zakrzywione ekrany nieco przygasły, ze względu na silną reklamę rozdzielczości 4K, która kosztuje mnie w monitorach o prostym ekranie i niższej rozdzielczości.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top