Monitor o idealnej konfiguracji do pracy i rozrywki

monitor 24 cale

Dostęp do szerokopasmowego internetu spowodował, że sprzedaż monitorów do komputerów stacjonarnych dogoniła sprzedaż telewizorów. Młodzi ludzie chętniej spędzają swój wolny czas w sieci niż telewizji, która wydaje się dla nich archaicznym medium. Dlatego wyświetlacz obrazu w postaci monitora jest tak istotnym narzędziem zestawu komputerowego dla gracza i pracownika, który zajmuje się grafiką, montażem wideo czy pracą w dokumentach tekstowych. Jaka jest idealna konfiguracja monitora do tych wszystkich zadań?

Cena ogranicza parametry techniczne?

monitor 24 cale i laptop
źródło: http://foter.com/

Gdyby budżet nie był ograniczeniem, idealny monitor kosztowałby kilka tysięcy złotych i posiadał rozwiązania techniczne, które dopiero za kilka lat stałyby się standardem. Natomiast szyty na miarę monitor ma pewne ograniczenia, które pozwalają zmieścić się w najpopularniejszej półce cenowej. Kwota, o której piszę nie przekracza 1000 złotych. Daje ona pole do popisu ekranom o rozmiarze 24 cali. To idealny rozmiar to pracy i rozrywki (sprawdź). Jeszcze cztery lata temu, najwięcej sprzedanych modeli miało 21,5 cala. Dzisiaj jest to 24 cale o rozdzielczości Full HD.

Sekret 24 cali

Wybór 24-calowego monitora to nie przypadek. To szczególnie wygodny rozmiar z dwóch powodów. Zmieści się na każdym biurku i nie zmęczy wzroku oraz nie spowoduje bólu karku, gdy będziemy na niego patrzeć z odległości 40-50 centymetrów. Jeżeli pracujecie w odległości mniejszej niż pół metra od dużego ekranu, pewnie musicie obejmować go wzrokiem podczas ruchów głową na boki. Proporcje 16:9 w tej konfiguracji spiszą się świetnie podczas pracy, oglądania filmów i grania. Problemem byłaby proporcja 21:9, która wymaga około 70-80cm odległości oczu od ekranu, by móc objąć ją wzrokiem, bez obracania głowy.

Smaczki specyfikacji technicznej

LG Led monitor 24 cale
źródło: http://foter.com/

W związku z tym, że opisuję monitor 24 cale, mogę pozwolić sobie o dodanie do niego smaczków w postaci wysokiego odświeżania obrazu. Ta funkcja najlepiej spisuje się podczas gry w FPS-y. Standardowo monitor odświeża obraz z prędkością 60 klatek na sekundę. Monitory do gier mogą robić to dwukrotnie szybciej. Topowe konstrukcje posiadają 144-hercowe ekrany, czyli takie, które odświeżają obraz z prędkością 144 klatek na sekundę. Żeby osiągnąć taki wynik w grach, należy zaopatrzyć się w kartę graficzną z wysokiej półki. Matryca IPS dla rozdzielczości 1920×1080 jest rekomendowana i dostępna w wyżej sugerowanej kwocie do 1000 złotych. Żeby uzupełnić nasz monitor w uniwersalną funkcję oglądania telewizji, należy rozejrzeć się za modelami ze wbudowanym tunerem DVB-T. Do szczęścia potrzebujemy już tylko dwóch elementów. Pierwszym jest tryb ECO (umożliwiający oszczędzanie energii) i wbudowane głośniki zapewniające dźwięk przestrzenny.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top