Marzenie kinomana i streamera – internet przyszłości

włókno szklane

Jestem dumny z tego, że pierwszy polski światłowód powstał w moim mieście, czyli Lublinie. Było to jeszcze w czasach stanu wojennego, gdzie internet w Europie nie istniał. Od czasu wdrożenia kabli światłowodowych jako nośnika informacji minęło kilkanaście lat. Mają do niego dostęp większe miasta. Niestety nie każde osiedle może posiadać ten rodzaj łącza. Jego rozwój w zastosowaniach komercyjnych cały czas postępuje. Mimo iż wygląda jak przestarzała technologia kabli to żaden internet LTE nie może się z nim mierzyć.

Zapomnisz czym jest pobieranie danych

Dyski SSD potrafią przesyłać dane między folderami z prędkością do 500-600 MB/s. Jest to prędkość, którą osiąga najnowszy światłowód do domu oferowany przez jedną z sieci komórkowych (np. tu – http://www.orange.pl/kid,4003790790,id,4003903613,title,ftth,article.html). Ściągnięcie filmu Blue-Ray zajmuje około 1 minuty. Średnia wielkość filmu w tym formacie to 3,5 GB. Fani oglądania filmów na Netflix mogą już zacierać ręce na seans w rozdzielczości 4K. Żeby komfortowo, bez przerw oglądać filmy w 4K w internecie należy dysponować internetem na poziomie około 40-50 MB/s. Przy 600 MB/s światłowodu praktycznie nie myślisz o ładowaniu się pliku i pobieraniu danych. Monstrualna prędkość, którą LTE osiągnie dopiero za kilka lat. Jednak żeby radiówka miała możliwość takiego przyspieszenia, to ilość anten sygnałowych w miastach musi się potroić. Inaczej osiągnięcie 120 MB/s będzie niemożliwe do wykonania. Nie mówiąc już o żadnym używaniu internetu mobilnego poza miastem. Nie dajcie się oszukać. LTE ma coraz większy zasięg, ale na wsi w dalszym ciągu jest cieniem tej technologii.

Streamowanie w 1080p i 60 klatkach to dopiero początek

Streamy gier wideo z konsoli lub komputera stacjonarnego wejdą na wyższy poziom. Już teraz przesyłanie obrazu w Full HD i 60 klatkach na sekundę to wyzwanie dla klasycznej neostrady. Problemem jest nie tylko ilość klatek, ale również bitrate, który musi być wyższy niż normalnie. Dlatego niezbędne dla komfortowego stremowania gier jest korzystanie ze światłowodu. Zapomniałbym wspomnieć o niskim pingu, czyli opóźnieniu w przesyłaniu i pobieraniu „pakietów”. Tak zwane lagi, to zmora graczy internetowych. Internet radiowy może cierpieć z powodu wysokiego pingu. Jedynym ratunkiem jest stabilne łącze, które nie ma problemów, gdy na dworze zaczyna padać, wiać lub zaczyna się przymrozek.

Podstawowy światłowód lepszy od szybkiego LTE?

Stabilność i niezawodność to cechy każdego światłowodu. Najwolniejsze łącze o prędkości 100 MB/s oparte o technologię propagacji światła jako nośnika informacji jest lepsze do użytku domowego niż szybsze łącze mobilne. Niski ping dla gracza jest ważniejszy od prędkości pobierania. To samo tyczy się stałego transferu pobierania i wysyłania danych, który oferuje tylko kabel. Światłowody telekomunikacyjne rozwijają się podobnie jak technologia LTE, która niedługo może wkroczyć w piątą generację. Osoby często podróżujące z komputerem i wymagające dla siebie łącza mobilnego nie będą miały ze światłowodu pożytku. To technologia wymagająca jednego miejsca użytkowania. Dużo większe korzyści przyniesie domatorom oraz firmom korzystającym z komputerów stacjonarnych PC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top