Liczą się korzyści. Karta czy abonament?

thumbnail

Telefon komórkowy bądź smartfon jest tak powszechną rzeczą, że ma go nawet twoja babcia. To w jaki sposób z niego korzystamy zwykle oddaje nasz wiek. A mianowicie osoby młode chętniej wysyłają smsy i przeglądają strony internetowe niż dorośli. Natomiast osoby w podeszłym wieku korzystają głównie z funkcji dzwonienia i odbierania połączeń. Osoby w moim wieku blisko trzydziestki starają się godzić funkcje multimedialne ze standardową obsługą telefonu i możliwością korzystania z portali społecznościowych. Tym samym zyskujemy kilka grup użytkowników mających różne wymagania jako klient sieci komórkowej.

Opłaty miesięczne

Na pierwszy ogień idzie miesięczna opłata, którą każdy ponosi za wykonywanie połączeń, smsy oraz użytkowanie innych pakietów. Najtańszy abonament to zwykle 19-29 złotych miesięcznie. Jednak już na początku mamy pewien problem. Zwykle za tą cenę mamy niewiele minut rozmów i żadnych dodatkowych pakietów korzyści. Natomiast miesiąc rozmowy na karcie, to około 25-30 złotych. Przy czym większość sieci posiada karty za 50 złotych, które dają 3 miesiące możliwości wykonywania połączeń. To daje mniej więcej 16 złotych na miesiąc. Użytkownik, który nie dzwoni codziennie i nie wysyła setek sms-ów miesięcznie będzie zadowolony. Dobry abonament zaczyna się dopiero od około 40-50 złotych miesięcznie gdyż za tą cenę zwykle dostajemy darmowe minuty, wiadomości lub nielimitowany internet.

Smartfon tylko na abonament

Wygrana przez nokaut w pierwszej rundzie abonamentu nie dziwi nikogo. Wszystkie duże sieci komórkowe wykorzystują abonament jako główny zarobek przy opłacaniu urządzeń mobilnych i odwrotnie. To najnowsze smartfony przyciągają klientów do wyboru abonamentu zamiast karty. Weźmy nowego iPhona 6S, który potrafi kosztować ponad 3 tysiące złotych. Możecie go mieć w abonamencie trwającym zwykle od 24 do 36 miesięcy za 80-90 złotych miesięcznie. To takie raty, których na dobrą sprawę nie odczujemy, bo w tej cenie otrzymujemy także pakiety rozmów, SMS, internetu czy innych usług także dla firm. Kupując doładowanie na kartę nikt nie może zobowiązać Cię do ciągłego opłacania telefonu w zamian za nowe urządzenie mobilne. Płacisz kiedy chcesz. A takie postępowanie nie jest rentowne dla żadnej firmy, która oferuje ci urządzenie za parę tysięcy złotych.

Dostęp do nowych technologii

Tutaj również prowadzi abonament. Osoby zobowiązane stałą opłatą mają większe szanse wypróbować nowe technologie na własnej skórze. Przykładem niech będzie technologia LTE. Zwykle telefony na kartę nie posiadają żadnych pakietów na super szybki internet. Poza tym wbudowany modem LTE mają tylko smartfony ze średniej i wysokiej półki cenowej. A taki smartfon dużo łatwiej dostać z abonamentu niż kupić w sklepie z RTV w cenie 15 letniego używanego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top