Właściwie do kogo skierowany jest ten smartfon? Kosztuje prawie 3 tysiące złotych i posiada tak wiele funkcji, że niejeden laptop mógłby zakryć się kocem ze wstydu. Telefon biznesowy mówią. Ale po co biznesmenowi dwa ekrany i podwójna rozdzielczość ekranu Full HD? Nie to żebym narzekał, czy coś w tym stylu. Mamy do czynienia z urządzeniem z najwyższej półki, które okazuje się być lepsze od promowanych modeli LG G 1-4.
Podstawy specyfikacji technicznej modelu V10
Zanim przejdę do rzeczy innowacyjnych kilka słów na temat podstaw specyfikacji, które interesują każdego użytkownika smartfonów. Główny ekran posiada rozdzielczość 1440×2560 pikseli co przy 5,7 calach robi wrażenie niemałe. Według mnie full HD robi wrażenie w każdym wyświetlaczu mającym nie więcej niż 10 cali. Ale świat idzie do przodu i pomimo braku większych różnic między full HD a wyższymi rozdzielczościami tak czy inaczej dostaniemy je w nowszych modelach. Pamięć RAM na poziomie 4GB, to już poziom komputera stacjonarnego. Jednak do tego nie mam prawa się przyczepić ponieważ tej pamięci nigdy nie jest za dużo. Sprocesor Qualcomm Snapdragon 808 o 6-rdzeniach posiada taktowanie na poziomie 1,8 Ghz. System operacyjny to klasyczny Android 5.1 zaś bateria może poszczycić się 3000 mAh pojemności. Na temat baterii piszę z lekką „szyderą” ponieważ przy tej pojemności oczekujcie nie więcej niż 2 dni działania urządzenia przy użytkowaniu internetu. Trochę szkoda, że impas tej cyfry nie zniknął i do dzisiaj nie pojawiły się baterie dające ponad 4000 mAh co dałoby nawet jeden dodatkowy dzień na użytkowanie. Aparat tylni nagrywa filmy w FullHD i 4K bez najmniejszych problemów. Natomiast przednie aparaty (są dwa) zostawię sobie do opisu innowacji.
W końcu jakieś innowacje
Znaczna większość wydawanych smartfonów, to odgrzewane kotlety. Różnic między nimi niewiele, zarówno od względem wyglądu jak i funkcji. Model LG v10 zaskakuje powiewem świeżych funkcji, które mogą okazać się rewolucyjne w przyszłych smartfonach tej marki. Obudowa wykonana jest z rzadko spotykanego materiału dura Skin, który jest stalą nierdzewną o chropowatej powierzchni. Największe innowacje dotyczą przedniego wyświetlacza. Dostajemy drugi niezależny od pierwszego wyświetlacz, którym sterujemy dotykiem. To coś w rodzaju paska zadań w Samsungu galaxy note 4 umieszczonym z boku. Możemy używać go do sprawdzania wszystkich głównych aplikacji i informacji. Zobaczymy na nim prognozę pogody, czas, kalendarz, nasze kontakty czy ulubione zakładki z facebooka. Dwa przednie aparaty, to tak naprawdę wybór pomiędzy optyką standardową a szerokokątną. Ostatnią innowacja jest czytnik linii papilarnych umieszczony pod obiektywem aparatu z tyłu obudowy. To najlepsze zabezpieczenie, które działa sprawnie i nie robi wielu problemów.
Nowy smartfon od LG w klasie premium robi zamieszanie. Ocena na poziomie 9 na 10 punktów jest zasłużona chociaż przyznam, że większa pojemność baterii dałaby mu 10/10 punktów.