Który odtwarzacz dla domu? DVD vs Blu-ray

Czy w epoce szeroko dostępnego Internetu oglądanie legalnych filmów na płytach jest jeszcze zjawiskiem powszechnym? Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej! Mimo, iż piractwo jest zjawiskiem występującym na całym świecie, to jego skala maleje. Ludzie zaczynają doceniać posiadanie oryginalnych i legalnych multimediów, które kupili za ciężko zarobione pieniądze. Płyty z grami czy filmami zwłaszcza na zachodzie i w Stanach Zjednoczonych są wciąż opłacalnym biznesem.

DVD
Odtwarzacz DVD w wersji przenośnej (źródło:pinterest.com)

Odtwarzacze audio-video spod znaku dwóch technologii

Rywalizacja pomiędzy płytami DVD oraz Blu-ray jest widoczna przede wszystkim ze względu na firmy SONY oraz Microsoft. Obie marki znane na całym świecie używają tych nośników w swoich konsolach do gier. Skupmy się jednak na ich przeznaczeniu pod kątem oglądanych materiałów video, w których nie jesteśmy interaktywni. Znacznie starszą technologią, która trzyma się od wielu lat jest DVD. Odtwarzacze tego typu na rynku są w znacznie mniejszej ilości niż konkurencyjnego nośnika. Również pod kątem ceny nie szokują jak dawniej. Najdroższe modele spokojnie zmieszczą się w kwocie 200 złotych. Przykładowo odtwarzacz SONY DVD-D530 posiada możliwość odtwarzania filmów w jakości Full HD oraz obsługuje wszystkie formaty napisów używanych w sieci.

Sony BDP-S490 odtwarzacz Blu-ray ze średniej półki
Sony BPD-S490 Blu-ray ze średniej półki cenowej (źródło:pinterest.com)

Główną różnicą pomiędzy płytami DVD a Blu-ray jest ilość pamięci, jaką możemy zapisać na nośniku. W przypadku najnowszych płyt starej technologii jest to około 9-10 GB. Aktualnie Blu-ray jest w stanie pomieścić 25GB informacji na standardowej płycie jednowarstwowej. Przy kolejnych warstwach ilość pamięci rośnie dwukrotnie. Oznacza to ogromne możliwości przechowywania i odtwarzania danych w jakości wyższej niż pełne HD. Odtwarzacz Blu-ray Sony BDP-S490 mieszczący się w średniej półce cenowej do 400 złotych jest dobrym przykładem sprzętu o ogromnych możliwościach. Oprócz dużej ilości kodeków, możliwości łączenia z Internetem dostajemy także technologię odtwarzania filmów w 3D. Należy pamiętać, że do wykorzystania pełnego potencjału urządzenia potrzebny jest telewizor obsługujący jakość Full HD oraz posiadający wejście HDMI.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top