Komputer wielkości pendrive – Intel Compute Stick

pendrive
pendrive
źródło: https://pixabay.com/pl/

Skoro ultra cienkie smartfony potrafią wręcz dorównywać niektórych komputerom stacjonarnym, dlaczego by nie stworzyć miniatury komputera mobilnego w formie pendrive? Nie jest to pomysł na nowy biznes. Firma Intel stworzyła już takie jednostki i promuje je jako przenośny komputer, który może współpracować z większością wyświetlaczy/ekranów od monitora po telewizory z wejściem HDMI.

Jakie podzespoły mieszczą się w tak małym urządzeniu?

komputer
źródło: https://pixabay.com/pl

Dokładnie 12 centymetrów długości, 3,7 szerokości i jeden centymetr grubości ma komputer Intel Compute stick. Obecnie smartfony są nieco cieńsze, więc w tak grubym urządzeniu można zmieścić całkiem pokaźne komponenty :). Technologia idzie do przodu wolno, ale podzespoły jakie umieszczone zostały w tym urządzeniu są mocniejsze od komputerów klasy PC sprzedawanych jakieś 12 lat temu w Polsce. A przypominam, że komputery sprzedawane w 2003 roku były pokaźnych rozmiarów w obudowie ATX. Dokładne podzespoły tego urządzenia robią wrażenie. Procesor to jedna z dwóch jednostek o czterech rdzeniach 1.83 GHz 2MB cache. Pamięć RAM, to albo 2 GB albo 4 GB DDR3 o szybkości 1333MHz. Jest więc nieźle i na wydajność nie powinniśmy narzekać. Najbardziej zaskakuje mnie karta graficzna. Napisane jest, że to model Intel HD Graphics. Właściwie nie wiadomo, który. Pewnie jakiś oparty o procesor w formie zintegrowanej. Czyli wydajność raczej nie pozwoli na granie w gry. Ostatnia rzecz, którą trzeba wiedzieć, to pojemny na 32GB dysk eMMC oraz karta dźwiękowa HD. System jaki na nim znajdziemy, to Windows 8.1 lub aktualizacja do Windows 10, którą trzeba obecnie przeprowadzić samemu.

Zastosowanie Intel Compute Stick

Do czego używacie komputera nie licząc wymagających gier? Do pracy biurowej, internetu i pewnie multimediów takich jak muzyka czy film. To wszystko podstawowe zadania, które nawet dla mini komputerów Intel Stick nie stanowią wyzwania. Instalujecie na nich wszystkie programy używane normalnie w swoim laptopie czy PC i używacie ich bez najmniejszych problemów. Krótkie i proste wytłumaczenie.

Ograniczenia i urządzenia wskazujące

połączenie
źródło: https://pixabay.com/pl/

Wiemy, że mini komputer Intel Compute Stick pracuje po podłączeniu do ekranu z wejściem HDMI. Ale jak obsługiwać go bez klawiatury i myszki? Właściwie, to trzeba mieć ze sobą klawiaturę i myszkę najlepiej bezprzewodowe. Ostatecznie mogą być na kabel USB. Urządzenie posiada jeden port USB. Dokupując rozgałęźnik na 2-3 porty możemy podłączyć klawiaturę oraz mysz i pracować jak na zwykłym komputerze. Jedyne ograniczenia jakie nasuwają mi się na myśl po testach tego sprzętu, to włączanie wielu zbyt wymagających graficznie lub obliczeniowo programów. Zasilanie mimo iż wykonane na poziomie ma swoje ograniczenia. Chcąc zrenderować film w Sony Vegas lub obrobić kilkanaście zdjęć w Photoshopie, zastanowiłbym się parę razy, czy sprzęt wytrzyma. Obciążenie w takich aplikacjach jest inne niż w grach komputerowych. Dlatego nie używałbym go do bardzo wymagającej pracy z programami multimedialnymi.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top