Kamery i aparaty z rozdzielczością przyszłości 4K

Najlepszą aktualnie dostępną rozdzielczością nagrywania obrazu jest 1080p. Znana pod nazwą Full HD rozdzielczość jest idealna pod urządzenia o wielkości matrycy nie większej niż 26 cali. Oznacza to, że oglądając film w 1080p na ekranie nieco większym będziemy w stanie przy bliższym spojrzeniu dostrzec pojedyncze piksele. Oczywiście mając na myśli bliższe przyjrzenie mam na myśli kilka centymetrów od ekranu. Tak naprawdę FULL HD jest na tyle elastyczną i dobrą rozdzielczością, że w odległości 1,5 metra od wyświetlacza nawet 32 calowy ekran wygląda wręcz idealnie ostro. Na co więc tak potężna rozdzielczość jak 4K? Jest wykorzystywana w kinach cyfrowych od lat a już niedługo może być standardem w naszych domach. 

Kilka słów o 4K i wyświetlaczach LCD

Zanim przejdę do optyki i kamer chciałbym wyjaśnić co nieco w związku z nową technologią rozdzielczości obrazu. Jeżeli jesteście posiadaczami telewizorów większych niż 32 cale oraz monitorów przynajmniej 27 calowych niewątpliwie skorzystacie z niej w pełni. Tak naprawdę matryce mniejsze niż te, które podałem osiągnęły już maksymalną jakość wyświetlanych szczegółów przynajmniej na razie. Typowy telewidz ogląda film w odległości przynajmniej 2 metrów od dużego ekranu telewizora. Ta odległość w zupełności wystarczy by cieszyć się nawet jakością 720p. Cztery K ma być przeniesieniem widza w jakość kinową gdzie idealny obraz łączy się z bardzo dobrym dźwiękiem. Przez pierwsze lata ta technologia będzie zbyt droga i mało opłacalna jednak z czasem znajdzie wielu zwolenników.

Kamery i aparaty przygotowane na nową rozdzielczość

Zanim do sklepów trafią pełnoprawne kamery na rękę o możliwości nagrywania obrazu w 4K musimy zadowolić się aparatami oraz kamerami sportowymi. Taką właśnie kamerę zaprezentował Panasonic, który zaczyna szturmować rynek wideo naprawdę dobrej jakości produktami. Stworzone przez niego urządzenie służy do noszenia na głowie. Pozwala nagrać obraz w 1080p w 50 klatkach na sekundę co nie jest częstą opcją w kamerach tej jakości. Najważniejsze jest jednak to, że daje możliwość wykorzystania technologii 4K w 25 klatkach na sekundę. Czy to nie za mało? Skoro ludzkie oko widzi jakieś 27-28 klatek na sekundę to, 25 nie sprawi, że obraz będzie nieco pocięty? To mało prawdopodobne ponieważ ludzkie oko nie rejestruje aż tak wyraźnego i bogatego w szczegóły obrazu na dużej przestrzeni jak kamery 4K. Oznacza to, że nawet 25 klatek wyda nam się bardzo płynne.

To jednak nie wszystko ponieważ Panasonic postanowił wydać także lustrzankę robiącą zdjęcia i filmy w jakości 4K. Jej nazwa modelu to Lumix DMC-GH4 . Na nowo opracowany procesor musi radzić sobie z naprawdę trudnym zdaniem. W końcu czterokrotnie większa rozdzielczość FULL HD to nie przelewki. Istotną rzeczą dla użytkowników tego modelu jest znacznie lepsze zabezpieczenie podzespołów i obudowy przed kurzem i wodą. Podobnie jak producenci smartfonów Panasonic idzie w jak najlepsze materiały oraz technologie ochronne swojego sprzętu przed czynnikami zewnętrznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top