Kalendarze

Dla osób, które cenią sobie dobrą sztukę i oryginalność, trafionym prezentem będzie z pewnością kalendarz z artystycznymi fotografiami i kurs fotografii.

 Kalendarz na nowy rok kojarzy się z reguły ze strażackim lub kominiarskim, ale z reguły ich jakość i wartość estetyczna pozostawiają wiele do życzenia. Co innego porządny artystyczny kalendarz, który może stać się inspiracją dla pasjonata fotografii by kolejne 12 miesięcy spędził przygotowując własny projekt. Jaki kalendarz wybrać by stał się najlepszą inspiracją? Oto wybrane propozycje na 2016 rok.

Pirelli

Najsłynniejszym kalendarzem świata jest z pewnością Kalendarz Pirelli, ukazujący się od 1964 r. Przedstawia on artystyczne akty z słynnych aktorek i modelek. Początkowo był on tylko firmowym kalendarzem producenta opon, ale z czasem stał się prestiżowym wydawnictwem, którego sława po części związana była z jego wyjątkowością. Nie był on powszechnie dostępny i przekazywany tylko wybranym osobistościom i klientom firmy Pirelli. Zrealizowanie kalendarza Pirelli jest marzeniem niemal każdego fotografa. Nic dziwnego, że tworzyli go najlepsi fotografowie świata, jak Richard Avedon, Helmut Newton, Peter Lindbergh, Mario Testino. Edycję na 2016 rok przygotowała Annie Leibovitz. Próżno szukać w nim jednak nagości. Tym razem genialna portrecistka skupiła się na zaprezentowaniu kobiet sukcesu, których siła, odwaga i pasja mogą stać się inspiracją dla innych. Kolejne miesiące będą ozdobione zdjęciami takich gwiazd jak Yoko Ono, Patti Smith, Serena Williams, czy Natalia Vodianova. Niestety żaden z kalendarzy Pirelli nie trafi na ogólnodostępny rynek zatem warto poszukać aukcji, na których można zdobyć kolekcjonerski egzemplarz lub takiego wydawnictwa, które z pewnością dostaniemy na rodzimym rynku.

Lavazza

Niewątpliwie jednym z nich może być kalendarz wydawany przez znanego producenta kawy Lavazza. To wydawnictwo ukazuje się od 1993 r. Za niezwykle kreatywnymi ujęciami stoją również najlepsi fotografowie świata, a sam kalendarz zwraca od kilku lat uwagę na problemy społeczne krajów trzeciego świata. W tym roku za aparatem stanął Joey Lawrence, a tematem wydania stała się tradycja uprawy kawy w Ameryce Południowej, przekazywana z ojca na syna. Dwanaście pięknych fotografii, prezentujących pasję, zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale przede wszystkim wieź łącząca ojca z synem ozdobią ściany biura czy salonu. Kalendarz można kupić za pośrednictwem strony www.calendar.lavazza.com w cenie 30 euro. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na fundację Slow Food.

Dżentelmeni

Jeszcze łatwiejszy do zdobycia jest nasz rodzimy kalendarz Dżentelmeni, wydawany od 2006 r. Dochód ze sprzedaży tego wydawnictwa przeznaczany jest na zakup butów dla dzieci z najuboższych rodzin. W 10 dotychczasowych wydaniach pojawiały się gwiazdy polskiego show biznesu i sportu. Jubileuszowa edycja na rok 2016 nosi podtytuł Wszystko co najważniejsze w życiu. To opowieść o intymnych momentach Dżentelmenów, o bliskich im ludziach, o nastrojach przez nich pożądanych, o miejscach, które kochają. Przenosi do ich bezpiecznego świata, do ich prywatnych relacji. Pokazuje chemię i międzyludzką energię. Autorem zdjęć jest Robert Wolański, a kalendarz po raz pierwszy wykonany został za pomocą smartphona. Narzędzie wykorzystane do zrealizowania zdjęć jest nie tylko znakiem czasów, ale także zachętą dla nas wszystkich aby próbować zatrzymywać to co w życiu każdego z nas jest najważniejsze. Kalendarz Dżentelmeni 2016 tworzą dwa elementy: ekskluzywnie wydany ścienny kalendarz (do kupienia w drogeriach ROSSMANN i sklepach CCC za 79,90 zł) oraz ponad 300 stronicowy album z 10-ciu lat naszej działalności (do kupienia na www.apart.pl).

Wybierz Miśka

Moda, gwiazdy show biznesu, egzotyczne miejsca. A może by tak zwierzęta? Kto z nas nie uśmiechnie się patrząc na wesołe mordki słodkich kociaków czy psiaków? Fundacja Viva! od 11 lat wydaje kalendarz promujący adopcję i pomoc bezdomnym zwierzętom Wybierz Miśka! To najstarszy charytatywny kalendarz w Polsce a jego celem jest pomoc różnym organizacjom: fundacjom, schroniskom i grupom wolontariackim, które łączy wspólny cel – ochrona i ratowanie zwierząt. W roku 2016 tych organizacji jest aż czternaście. Akcję wparły miłośniczki zwierząt Natalia i Paulina Przybysz, które na okładce kalendarza pozują ze zwierzętami ze schroniska w Korabiewicach. Cena 20 zł. Kalendarz można kupić poprzez stronę internetową www.wybierzmiska.pl

Lindner

Bardzo specyficznym i uważanym za kontrowersyjny jest Kalendarz Lindner, emitowany przez producenta… trumien. Dwanaście trumien i dwanaście pięknych roznegliżowanych modelek to dość osobliwe połączenie. Na rynku pojawił się w 2009 r. a dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na cel charytatywny, projekt Ptaszarnia, skierowany do do dzieci i młodzieży z utrudnionym, bądź ograniczonym dostępem do kultury. Ma on stanowić formę wyrównywania szans edukacyjnych. Edycja na rok 2016 wyraża tęsknotę za dawnymi czasami – za dżentelmenami w cylindrach i damami w koronkach. To powrót do źródeł, do tego, co klasyczne, wartościowe i prawdziwe. Każde zdjęcie jest ręcznie malowane, tak jak to robiło się kiedyś… Cena 42 zł, a zakupu można dokonać poprzez stronę www.kalendarzlindner.pl

Myśl o biuście

Kalendarz akcji świadomościowej Myśl o biuście to projekt zrealizowany przez Katarzynę Paskudę. Celem akcji jest promocja profilaktyki badań piersi. W akcję zaangażowało się 12 kobiet-ikon: Hanna Bakuła, Alicja Borkowska, Olga Borys, Magdalena Cwenówna, Anna Jurksztowicz, Anna Korcz, Katarzyna Kowalczyk, Barbara Kurdej-Szatan, Magdalena Modra, Ewa Pacuła, Lidia Popiel i Maria Rotkiel. Zyski ze sprzedaży kalendarzy, zostaną przekazane na fundację Rak’n’Roll oraz walkę z rakiem piersi. Cena 100 zł. Kalendarz można zakupić na stronie myslobouscie.pl

Sport Calendar

Wartym uwagi jest również Sport Calendar 2016 autorstwa Dominicki Cudy. Kalendarz to 12 sesji z 12 uczestniczkami-sportsmenkami, prezentującymi 12 dyscyplin sportu. Na wydawnictwo składa się blisko 60 zdjęć. Wszyscy związani ze sportem. Piękne, wymowne akty prezentują piękno sportu. Środki uzyskane ze sprzedaży kalendarza i produktów dodatkowych przeznaczone zostaną na zakup obuwia, odzieży i sprzętu dla sportowców do 18 roku życia. Cena 129 zł. Możliwość zakupu poprzez stronę oneyearfund.org

No dobrze – kalendarz już jest, ale nasz pasjonat fotografii radzi sobie z aparatem średnio. Warto więc dokupić do kalendarz kurs fotograficzny na przykład jako prezent na święta. Jaki? To zależy od preferencji fotografa. Portret przyda się aby przygotować kalendarz na 2017, w którym znajdą się nasi najbliżsi. Fotografia krajobrazowa może z kolei zainspirować do przygotowania kalendarza z pięknymi krajobrazami, uwiecznionymi na przykład podczas wakacji lub wspólnych spacerów. Kurs makrofotografii skutkować będzie kalendarzem pełnym wyjątkowego świata roślin i „monstrualnych” rozmiarów owadów. Fotografia aktu – no cóż, możesz być pewna, że Twój partner przygotuje dla Ciebie wyjątkowy prezent na następne święta – kalendarz na 2017 rok, którego bohaterką będziesz Ty. Czyż nie będzie to praktyczny wybór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top