Fotografowanie przy słabym oświetleniu jest niezwykle wymagające. Nawet najpewniejsza ręka nie poradzi sobie tak dobrze jak stabilne oparcie w postaci statywu. Statyw sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach, gdy fotografowany obiekt pozostaje nieruchomy a fotograf ma dość czasu by spokojnie rozstawić sprzęt i przygotować się do zdjęcia.
Source: androidsoft4u.com via Jenny on Pinterest
Największą zaletą wykorzystania statywu przy fotografowaniu nocą lub przy bardzo słabym oświetleniu jest to, że pozwala on na unieruchomienie aparatu. A ta prosta czynność wystarczy by wydłużyć czas naświetlania. Dzięki temu można robić zdjęcia nawet przy niewielkim natężeniu światła. Znacznie maleje ryzyko wystąpienia wad technicznych, takich jak niewłaściwe naświetlenie czy rażące szumy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku fotografowania ze statywem zmienia się rola technologii w efekcie końcowym oraz samo podejście do fotografowania. Już sam fakt, że statyw trzeba ze sobą nosić oraz poświęcać trochę czasu na jego rozstawienie i umocowanie aparatu sprawia, że fotograf zupełnie inaczej podchodzi do swojego zadania.
Wybór statywu jest niezwykle ważny. Przeglądając modele dostępne na rynku trzeba zwrócić uwagę na jego sztywność oraz wygodę w transporcie. Na szczęście coraz częściej statywy wykonywane są z lekkich materiałów, takich jak włókna węglowe czy bazaltowe. Są dzięki temu lekkie i sztywne, chociaż kosztują dużo więcej niż statywy z metalu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji nóg: im jest większa, tym łatwiej rozstawimy statyw także w trudnym, nierównym terenie. Wybór statywu najlepiej uzależnić od tego, do czego statyw będzie używany. W terenie, zwłaszcza trudnym i przy zmiennej pogodzie, potrzebny jest solidny i sztywny statyw z możliwością ustawienia pod dowolnym kątem.