Zdjęcia panoramiczne cieszą się ostatnio coraz większym zainteresowaniem – wbrew pozorom, stworzenie efektownej panoramy wcale nie musi być trudne. Zaawansowana technologia fotograficzna sprawia, że nawet amatorzy mają możliwość stworzenia panoramicznego zdjęcia.
Przygotowanie zdjęcia panoramy wymaga wykonania sekwencji pojedynczych zdjęć, które później należy połączyć w całość w specjalnym programie. Punktem wyjścia jest seria nachodzących na siebie, poziomych zdjęć wykonanych z tego samego miejsca. Warto zadbać o to, by zdjęcia nachodziły na siebie przynajmniej w 1/3 swojej szerokości – wówczas mamy znacznie większe pole manewru przy „sklejaniu” ich w panoramę. Najprościej i najlepiej stworzymy bazę do panoramy wykonując zdjęcia przy jak najbardziej stabilnym, poziomym ustawieniu aparatu. Zdecydowanie najlepsze rezultaty osiągniemy wykorzystując głowicę panoramiczną na statywie. Jest to jednak dość spory wydatek. Dlatego na początku można z powodzeniem robić zdjęcia z ręki, zwłaszcza jeśli znajdziemy punkt podparcia zapewniający w miarę stabilne ułożenie ręki.
Zrobienie zdjęć to dopiero początek. Później następuje „sklejanie” ich w panoramę. Na szczęście oprogramowania służące do tego celu są bardzo intuicyjne i wykonują niemalże całą pracę za nas. Zdjęcia należy załadować do programu w kolejności składania. Program sam dopasuje do siebie ujęcia, wyrówna tony i zapisze panoramę w jednym pliku. Bardzo często tego typu oprogramowanie jest dołączane przez producenta sprzętu fotograficznego.