Zachodzące słońce, to jeden z najpopularniejszych tematów fotograficznych, który urzeka niejedną osobę i niejednego fotografa inspiruje aby sięgnął po aparat. Choć tego typu kadry są traktowane jako mniej ambitne, to jednak dobre zdjęcia zachodu słońca wymagają trochę poświęcenia po to aby nasze zdjęcia nie były jedynie kolejnymi bezwartościowymi plikami na karcie pamięci.
Pomysł na zdjęcie z zachodzącym słońcem
Każda fotografia, zanim zostanie zarejestrowana, powinna najpierw powstać w naszej głowie. To nasza wyobraźnia i umiejętność spostrzegania ciekawych tematów są źródłem dobrych fotografii. Dobre zdjęcia zachodu słońca to te, w których magiczne światło tworzy przede wszystkim klimat – buduje narrację fotografii, staje się tłem dla otoczenia lub sytuacji. Warto więc przemyśleć kadr, aby miał on bezpośredni związek z miejscem, w którym powstał (np. góry, ulica, drapacze chmur) ponieważ zdjęcie samej czerwonej kuli otoczonej kolorowym tłem, można zrobić zarówno w bajkowych fiordach u wybrzeży Norwegii, jak i na typowym polskim blokowisku. Zatem zachód słońca powinien być przede wszystkim kontekstem. Może być też ciekawym uzupełnieniem portretów czy zdjęć ślubnych, budowanych w romantycznej scenerii. Ostatnie promienie słońca powinny więc stanowić drugi plan, który w połączeniu z ciekawym pierwszym stworzą wrażenie przestrzeni.
To jaką ekspozycję dobierzemy do naszego zdjęcia zależy w dużej mierze od nas samych i od tego co chcemy przedstawić na naszej fotografii. Pomiar światła „zdjęty” z nieba tuż obok słońca pozwoli nam poprawnie zarejestrować szczegóły w światłach, ale pierwszy plan zostanie potraktowany sylwetkowo, co oczywiście nie będzie nudnym zabiegiem. Z kolei odwrotna kombinacja spowoduje, że pierwszy plan zostanie ukazany z niemal wszystkimi detalami, ale „przepalone” niebo zniszczy klimat chwili. Zdarza się, że zarówno pierwszy jak i drugi plan będą „bogate” w szczegóły. To jednak zależy od kąta i kierunku padania światła. Warto też z pomocą statywu wykonać kilka ujęć danej sceny z różną ekspozycją. Łącząc je uzyskamy fotografię o bardzo dużej rozpiętości tonalnej, na której znajdziemy szczegóły we wszystkich partiach świateł i cieni. Można również posłużyć się filtrami połówkowymi, dzięki którym łatwiej nam będzie uzyskać w miarę poprawnie naświetlone światła i cienie bez konieczności sklejania zdjęć w procesie edycji. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy fotografowaną scenę charakteryzuje olbrzymi kontrast tonalny.
Zdjęcia zachodzącego słońca a balans bieli
A balans bieli? Nie będziemy mieli z nim żadnego problemu, jeśli format zapisu zdjęć na karcie zmienimy z JPG na plik RAW. W programie do edycji zdjęć łatwo będzie wówczas ustawić temperaturę barwową na jakiej nam zależy. W końcu to my a nie aparat decydujemy o naszym zdjęciu.
Kadry do zachodzącego słońca
Z fotografiami prezentującymi zachód słońca kojarzy nam się przede wszystkim szeroki kadr przedstawiający krajobraz. Warto jednak pamiętać, że ciepłe i bezpośrednie światło jakie towarzyszy zachodowi słońca we wspaniały sposób uwydatnia kolory i buduje bryły. To z kolei zachęca do spróbowania swych sił w fotografii portretowej czy też architektury.