Jak działa internet 4G?

ludzie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jaki rodzaj połączenia internetowego jest lepszy. Kabel oraz radiówka mają swoje wady i zalety zależne głównie od miejsca zamieszkania. Mieszkając w bloku bezsprzecznie wybrałbym kabel, który zapewnia stałe połączenie. Tak samo dom jednorodzinny, który ma własny telefon stacjonarny. Z drugiej strony mobilny internet w mieście przekracza kolejne granice i zyskuje większe prędkości dając bardzo komfortową możliwość korzystania z sieci o każdej porze dnia i nocy.

Lte czy 4G?

Nawet mi mylą się te wszystkie skróty i nazwy. Tak naprawdę internet 4G oznacza czwartą generację standardu telefonii komórkowej związanej z przesyłaniem danych. Są to dane w formie pakietów mogące być obrazem lub dźwiękiem. Jest kilka różnych systemów czwartej generacji działających w naszym kraju. Pierwszy, czyli kojarzony chyba wszędzie LTE czyta się jako Long Term Evolution. Dlaczego nazywa się akurat tak? Jego możliwości są praktycznie nieograniczone z prostego powodu. Wszystko zależy od ilości anten sygnałowych, które rozprowadzają pakiety danych. Mając ich 2-3 prędkość internetu może osiągnąć przykładowo 20 MB/s jeżeli potroimy ich liczbę dostaniemy ponad 60 MB/s a jeżeli jeszcze powiększymy możemy przekroczyć nawet 200-300 MB/s. Kolejna technologia to HSPA+ nieco wolniejsza, ale wciąż często spotykana. Ostatnia to UMB, czyli Ultra Mobile Broadband. Każda ma swoje ograniczenia i możliwości rozwoju w przyszłości.

Internet satelitarny przyszłości

Niewykluczone, że kolejnym krokiem do przyspieszenia łącz radiowych będzie wykorzystanie na szeroką skalę kosmosu i satelity. Dzięki nim niezależnie od położenia geograficznego można korzystać z internetu o przyzwoitej prędkości. Gdyby obecne siły i tęgie umysły zaczęły dopracowywać tą technologię myślę, że prędkości wysyłania danych mogłyby przekroczyć 1GB/s dla najwolniejszego łącza domowego. To wszystko pieśń przyszłości ponieważ obecnie nie potrzebujemy tak potężnego łącza internetowego. Filmy w formacie Blue-Ray mogą osiągać nawet po 25-30 GB jednak łącze na poziomie 50-100 MB/s jest w stanie ściągnąć je w ciągu kilku godzin. W czasach początku internetu w Polsce filmy o formacie 700 MB ściągało się w kilka dni lub przeznaczało się na to całą noc. Technologia dotycząca prędkości pobierania i wysłania danych jest na coraz wyższym poziomie. W ciągu 10 lat zrobiliśmy gigantyczny postęp. Za drugie tyle czasu możemy być świadkami przełomu, który całkowicie zredukuje czekanie na pobranie jakiegoś pliku z sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top