Warsztat fotograficzny to jedno, ale ważny jest też temat zdjęć, które układając jedno po drugim stworzą opowieść o miejscu, człowieku, wydarzeniu. Zachęcam do spróbowania swych sił w fotoreportażu, jednym z najciekawszych gatunków fotografii.
Fotografia reportażowa musi mieć przede wszystkim temat. Dokumentuje ona życie, najczęściej przedstawiając historie zwykłych ludzi. W zasadzie tematów można szukać wszędzie. Ważne aby zdjęcia układały się w całość, w pewną spójną opowieść.
Co ciekawe na fotoreportaż nie musi składać się cykl kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęć. Wystarczy nawet jedna fotografia ukazująca czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenie i bohatera. Celem fotografii reportażowej jest wywołanie u odbiorcy reakcji, dotarcie do jego zmysłów i wrażliwości, zwrócenie uwagi na jakiś temat lub zszokowanie. Zdjęcia nie mogą być aranżowane – mają przedstawiać świat na zasadzie „tu i teraz”. Fotoreportaż musi więc oddawać nastrój i dramatyzm zamkniętych w kadrze wydarzeń. Ważny jest przede wszystkim moment uchwycenia jakiejś interesującej sytuacji. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i dobry refleks.
Niezwykły dar wychwytywania sytuacji z codziennego życia i przedstawiania ich za pomocą jednego zdjęcia miał francuski fotograf Henri Cartier-Bresson. Fotografię reportażową możemy podzielić na: polityczną, wojenną, kryminalną, sportową, podróżniczą, społeczną. Tematy znajdują się wszędzie – na ulicy, w restauracji, w szkole, pracy. Wystarczy złapać odpowiedni moment. Świetną okazją do poćwiczenia fotoreporterskich zdjęć będą z pewnością duże wydarzenia, sprowadzające w określone miejsce sporą ilość osób. Podczas wieców, parad, pokazów zawsze wydarzy się coś ciekawego. Fotoreportaż może przedstawiać też oryginalny zakład pracy lub event z okazji otwarcia jakiejś instytucji
Jakiego sprzętu używać do wykonania fotoreportażu? Nie ma tutaj sztywnych reguł, jednak najlepiej używać szerokokątnych obiektywów by ukazać nie tylko bohatera, ale także otoczenie i kontekst sytuacji w jakiej się znalazł.