Fotografia architektury

fotografia-architektury

Architektura – bez niej świat byłby pusty. Otacza nas z każdej strony. Nawet siedząc i czytając ten tekst jesteśmy otoczeni wytworem wyobraźni architektów. W wielu przypadkach mamy do czynienia z prawdziwymi dziełami sztuki, innym razem z architekturą użytkową, mieszkalną, przemysłową. Wymieniać można jeszcze wiele. Architektura stała się więc jednym z ulubionych tematów wielu fotografów.

Nie można jasno stwierdzić kiedy narodził się gatunek fotografii architektury. Można uprzeć się, że pierwszy obraz, zarejestrowany na materiale światłoczułym przez pioniera fotografii Nicéphore’a Niépce’a pt. Widok z okna był właśnie fotografią architektury. Wraz z nowymi trendami w samej architekturze rozwija się także ten specyficzny gatunek fotografii. Słynne są przecież genialne zdjęcia wież ciśnień czy silosów autorstwa niemieckiego małżeństwa Bernda i Hilli Becherów – niezwykle sterylne, ukazujące obiekty z każdej strony. Położyli oni niewątpliwie kamień milowy pod klasyczną fotografię architektury, pieczołowicie dbając o zachowanie pionów i czystość kadru. Ich uczniami są równie słynni niemieccy fotografowie jak Andreas Gursky czy Thomas Ruff. Jedną z prac tego pierwszego sprzedano za bajońską sumę 4,3 miliona dolarów. Istotą fotografii dla Becherów stała się bryła.

Może Cię zainteresować:

Jak robić dobre zdjęcia?

Tak jak i czasy, zmienia się też architektura. Współczesne budynki ze stali i szkła, górujące nad centrami miast to świetne pole do popisu dla fotografów, którzy szukają kreatywnych ujęć. W tym przypadku nie ma w zasadzie żadnych zasad fotografowania a jedyną granicą jest nasza wyobraźnia i umiejętność dostrzegania czegoś, czego nie zauważy inny człowiek.

Inaczej rzecz się ma kiedy mówimy o użytkowej fotografii architektury. To bardzo szerokie pole do działania – od zdjęć nieruchomości wystawionych na sprzedaż po zdjęcia reklamowe hotelu czy fotografie dla magazynów wnętrzarskich. W tym przypadku rolą fotografa jest przedstawić jak najlepiej fotografowany obiekt, z zachowaniem zasady równych pionów, kolorystyki, ukazania czy do danego wnętrza zagląda słońca, co widać z okna jeśli obiekt znajduje się np. nad morzem albo ukryć niechlubne otoczenie. Fotografując wnętrza ważne jest ukazanie ich przestronności, funkcjonalności i wystroju.

fotografia-architektury-poznan-10

W przypadku fotografii architektury dużą rolę odgrywa sprzęt. Statyw i szerokokątne obiektywy to podstawa. Zatrzymajmy się na chwilę przy obiektywach. W przypadku fotografii architektury musimy pokazać podstawę danego budynku i starać się sfotografować go w całości. Nie zawsze znajdziemy się w miejscu, które nam na to pozwoli bo będzie np. za ciasno. Zadarcie aparatu w górę spowoduje, że piony zaczną się zbiegać i zamiast pięknego zdjęcia otrzymamy efekt walącego się budynku. Profesjonalne agencje fotograficzne i fotografowie w celu usunięcia efektu walących się pionów używają specjalnych obiektywów o nazwie tilt-shift. Pochyły i pokłony obiektywu umożliwiają wykonanie zdjęcia z zachowaniem prostych linii i równych pionów. Dzięki temu fotografowie nie muszą poświęcać dziesiątek godzin na prostowanie budynków w programach do edycji zdjęć.

Polecam galerię firmy Flash-Group – fotografia architektury poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top