Fotograf w podróży

fotografia w podróży

Wakacje to oczywiście najlepszy czas na podróże. Choć lipiec już prawie za nami, to sierpień a często również wrzesień nadal zachęcają do odwiedzania ciekawych miejsc – koniecznie z aparatem.

Lato i wakacje to świetny czas na fotografowanie, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się w ciekawe miejsce. Nieznane krajobrazy, nowi ludzie, ciekawe wydarzenia, architektura, zwyczaje tubylców, zachowania turystów – wszystko staje się świetnym tematem fotograficznym. Co zabrać? Co fotografować? Jak radzić sobie z aparatem w podróży? Pytań pojawiać się może wiele, odpowiedzi zresztą też. Wyjaśniamy kilka podstaw.

fotografia w podróży

Jeśli fotografujemy lustrzanką, to świetnym i sprawdzonym przez wielu nawet profesjonalnych fotografów rozwiązaniem będzie zoom o dużym zakresie, np. 18-200 mm. Co prawda każdy znakomity fotograf powie, że jedynie stałoogniskowe szkła mają sens w fotografii, to jednak na wakacjach przyda się obiektyw o zmiennej ogniskowej. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na wymianie optyki i być może zdążymy uchwycić interesującą nas scenę. Warto także zaopatrzyć się w statyw, filtr polaryzacyjny i np. neutralny szary, a także pojemną i wygodną torbę. Oczywiście pamiętajmy o tym aby nasz delikatny sprzęt znalazł się w bagażu podręcznym jeśli lecimy samolotem, w końcu obsługa lotniska nie traktuje głównych bagaży z subtelnością. Z kolei jeśli zależy nam na zdjęciach np. rafy koralowej, koniecznie zaopatrzmy się w… aparat do robienia zdjęć pod wodą lub w szczelną, specjalną obudowę, pozwalająca na robienie zdjęć pod wodą.

Co fotografować? To co nam się podoba. Warto prezentować unikatowość miejsc i starać się prezentować na zdjęciach nie tylko „oklepane” przez wszystkich turystów miejsca, a jeśli chcemy już je koniecznie uwiecznić, wybierzmy taką porę dnia kiedy ciekawie pada na nie światło i nie są otoczone tysiącem urlopowiczów. Warto także szukać smaczków miejsca – ciekawych wystaw, klimatycznych uliczek, graffiti czy też codziennego życia tubylców. Nie bójmy się także wykonywać portretów. Odpowiednie podejście, uśmiech na twarzy, kilka zamienionych słów i bariera zostanie przełamana. Poprośmy o możliwość zrobienia zdjęcia i do dzieła. Warto przy tym pamiętać, że południowe narody są bardziej otwarte na obcych niż chłodne, północne nacje. Skoro już o południu mowa, to zachwyca ono feerią barw, które w fotografii idealnie oddadzą klimat miejsca. Co jeszcze? Oczywiście krajobrazy. Tu technika jest dowolna. Warto patrzeć na otoczenie, szukając w nim czegoś niebanalnego. Może to być forma, faktura, kształt a niekoniecznie 56-milionowa fotka Krzywej Wieży w Pizie, czy dziubka ze Sfinksem. Warto także wybrać się na lokalny targ lub wcześnie rano do portu rybackiego. Będzie to okazja do zaprezentowania egzotyki danego miejsca, jego mieszkańców, ich pracy.

fotograf w podróży

Przed wypadem na zdjęcia powinniśmy też zapoznać się z przewodnikami po miejscach, które chcemy odwiedzić i uwiecznić na zdjęciach. Przede wszystkim dowiemy się co warto zobaczyć, czy wstęp jest tam płatny czy nie, jak dojść. Konieczna będzie też mapa – jeśli nie papierowa, to ostatecznie ta zainstalowana w smartfonie. I ostatnia sprawa – dobry, wakacyjny nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top