Szczytowy moment popularności e-papierosów odnotowano w ostatnich trzech latach. Ilość sprzedanych modeli oraz wkładów (liquid) była wtedy najwyższa. Obecnie zainteresowanie przeniesieniem, z nałogu klasycznego papierosa na elektroniczny wcale nie osłabła. Ludzie szukają za i przeciw takiego rozwiązania. Już teraz mogę wam powiedzieć, że lepsze dla zdrowia jest porzucenie starego nałogu i przejście na wersję elektryczną. A teraz przejdźmy do kwestii technicznych oraz personalizacji urządzenia.
Kilka słów na temat działania urządzenia
Sercem układu elektronicznego papierosa jest tak zwany atomizer. To jeden z podzespołów, który odpowiada za podgrzewanie płynu, który wciągamy do płuc jako parę wodną. Skoro wszystko napędzane jest prądem musimy mieć również baterię, która pozwala na wielokrotne ładowanie. Pojemniczki z płynem zawierającym nikotynę (o różnej ilości) zwane liquids posiadają również dziesiątki wersji smakowych. Tym samym nabieranie pary wodnej do płuc wiąże się również z posmakiem różnych aromatów w ustach. Mogą to być owoce, zioła takie jak mięta czy nawet waniliowe i karmelowe smaki znane z deserów. W droższych modelach pojawia się dioda LED imitująca żarzący się płomień. W niektórych modelach zadaniem diody jest również sygnalizacja stanu naładowania akumulatora. Jaka jest wydajność takiego urządzenia? Na ile starczy mi jedna naładowana bateria i wkład? Przelicznik baterii określa się jako ilość zaciągnięć podgrzanym płynem liquid. W modelach z górnej półki jest to grubo ponad 300 razy. W związku z tym, że pakiety 3 wkładów starczą na średnio 1080 zaciągnięć łatwo można obliczyć, że jeden daje około 360.
Wygląd dopasowany do osobowości
O tym, że e-papieros jest gadżetem świadczy jego wygląd oraz zastosowanie. Jest urządzeniem na baterie, które nie posiada jednego narzuconego kształtu i koloru. Można go modyfikować i dopasować wersję kolorystyczną do swoich preferencji. Kształt nowoczesnego długopisu lub pióra, to jego cecha charakterystyczna. Podstawowe wersje posiadają obudowę z wykonaną z różnego rodzaju kompozytów. Droższe są metalowe, cięższe i wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Charakteryzuje je idealne spasowanie elementów konstrukcyjnych i estetyczne napisy na obudowie wraz z logiem producenta. Spotkacie się także z obudową wykonaną lub imitującą karbon. Szczególnie ważne dla gadżeciarzy jest możliwość wyboru wersji kolorystycznych. Klasyczna czerń jest najbardziej stonowana, ale nie dla osoby ceniącej sobie wygląd urządzeń elektronicznych. Obudowa o kolorze białym, niebieskim lub kobiecym różu sprzedaje się jeszcze lepiej.