Czy twój smartfon potrzebuje antywirusa?

antywirus

Obecność programu antywirusowego na komputerach z Windows oraz systemie MAC jest niezaprzeczalna. Internet stał się dużo niebezpieczniejszy w ostatnich latach. Podejrzane witryny to nie jedyne zagrożenie dla naszych danych. Programy antywirusowe i firewall chronią nas przed atakami hakerów oraz robotami, które mogą zainfekować nasze pliki. Smartfony są coraz bliżej komputerów stacjonarnych. Również przechowują nasze dane i hasła, które należy chronić. To chyba jasne, że powinniśmy je jakoś zabezpieczyć.

Antywirus dla komputera kontra urządzenia mobilnego

Program antywirusowy w komputerze nie jest tym samym co program antywirusowy w smartfonie. Funkcje, które pokrywają się w obu aplikacjach to skaner malware i detekcja zainfekowanych plików, które można usunąć lub umieścić w kwarantannie. Antywirus w telefonie ma nieco inne zadania. Weźmy na przykład Avast Mobile Security & Antivirus. Słowo „Security” jest wymienione jako pierwsze, natomiast antywirus jako drugie. Dla programów tego typu najważniejsze jest chronić dane przed kradzieżą fizyczną. Funkcje takie jak ochrona przed naruszeniem prywatności i wyłudzeniem danych są w nich kluczowe. Ich działanie w żadnym razie nie zamyka się na filtrowaniu stron WWW i programów korzystających z internetu. Nasz przykład, czyli Avast skanuje SMS-y oraz blokuje numery osób, od których nie chcemy odbierać połączeń. To kompleksowa ochrona całego telefonu, a nie funkcji internetowych.

Rekomendacje użytkowników mówią najwięcej

Sklep Google Play oraz App Store są bardzo wiarygodnymi miejscami, jeśli chodzi o budowanie pierwszego wrażenia na temat aplikacji. Tamtejsze oceny są surowe. Czasem są to pochopne i krzywdzące opinie. Jeżeli szukacie najlepszego programu antywirusowego dla smartfona musicie przeczytań tamtejsze komentarze i sprawdzić oceny użytkowników. Każda ocena poniżej 4.2 punktów skreśla program jako warty uwagi. Na rynku dostępne są (oprócz aplikacji firmy Avast) programy takie jak Cheetah Mobile CM Security, Kaspersky Internet Security czy Sophos Free Antivirus and Security i AVG Antiwirus Mobile.

Kto powinien a kto może?

Sam nie korzystam z tego rodzaju aplikacji, ponieważ mój telefon nie ma zastosowań biznesowych. Nie używam go nawet do odczytywania i odpisywania wiadomości e-mail. Jeżeli wasze smartfony są użytkowane niczym komputer osobisty to oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające, jest dla was. Przeglądanie stron internetowych i użytkowanie telefonu prywatnie, nie wymaga od was instalacji takich aplikacji. Jedyna funkcja, z jakiej byście skorzystali, to ochrona danych osobowych w czasie rzeczywistym przed kradzieżą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top