Zasady kadrowania zdjęć z użyciem złotego podziału

thumbnail

Tworzenie ciekawych zdjęć, które przykują uwagę odbiorcy nie musi być wcale trudne. Jedną z możliwości jest kadrowanie zdjęć z wykorzystaniem „złotego podziału”, który dzieli kadr tworząc tzw. linię złotego podziału i mocne punkty, akcentujące to co chcemy pokazać na zdjęciu.

Linię złotego podziału wyznaczamy dzieląc bok prostokąta na dwa nierówne odcinki, które zachowują tzw. złotą proporcję, wynoszącą w przybliżeniu 1,618. Proporcja, którą opisał Euklides, dzieli kadr w zależności od ujęcia na następujące proporcje 3:5, 5:8 i 8:13. Wszystko co znajduje się na linii złotego podziału jest lepiej widoczne i bardziej przykuwa wzrok odbiorców. Jeżeli chcemy zaakcentować jakiś element zdjęcia to powinien znajdować się w mocnym punkcie zdjęcia.

Kiedy używać złotego podziału do kadrowania zdjęć?

Złoty podział jest szczególnie przydatny przy fotografowaniu pejzaży. Warto wówczas, aby jedna z linii złotego podziału zbiegała się z horyzontem. Najczęściej popełnianym błędem przy robieniu pamiątkowych zdjęć znad morza jest umiejscowienie linii wody po środku kadru. Zanim pstrykniemy fotkę warto postarać się o uzyskanie dobrego ujęcia, w ten sposób unikniemy robienia zdjęć, których nikt nie będzie chciał oglądać.

Kolejną zasadą jest pozostawianie wolnej przestrzeni przy robienia zdjęć z profilu. Chodzi o to, żeby zdjęcie było dynamiczne. Jeżeli fotografujemy pędzący samochód to powinniśmy umieścić go w jednym z rogów, żeby sprawiał wrażenie jakby zaraz miał popędzić przez dalszą część zdjęcia. Jeżeli osobę to pozostawmy przed jej twarzą wolną przestrzeń – niech ma czym oddychać.

Kadrowanie zdjęć z wbudowanymi funkcjami

W niektórych aparatach jest wbudowana funkcja, która nakłada nam specjalną siatkę umożliwiającą kadrowanie zdjęcia według zasady złotego podziału. Jednak pamiętajmy, że tak naprawdę nie jest tutaj najważniejsze idealne zachowanie proporcji tylko ich uwzględnienie. Gdybyśmy każde zdjęcie robili identyczne to przeglądając album mielibyśmy wrażenie, że krążymy w kółko po zamkniętym pokoju, gdzie każda ściana jest równie biała, jak poprzednia.

złoty podział w funkcji aparatu

Uproszczoną zasadą złotego podziału jest dzielenia zdjęcia na 3 równe części. Trójpodział jest równie skutecznym narzędziem kadrowania co podział złoty, warto go polecić na początek wszystkim tym, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z robieniem profesjonalnych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top