Usuwanie szumu w fotografii

Szum w fotografii to bardzo częste zjawisko, które dość trudno wyeliminować. Istnieją jednak sposoby aby w znaczny sposób zminimalizować go. Sposobów jest kilka.

usuwanie szumu w fotografii
Usuwanie szumu (źródło grafiki: pinterest.com)

Szum jest cyfrowym odpowiednikiem ziarna jakie występuje na filmach fotograficznych, ale niestety nie wygląda on korzystnie. Jak sama nazwa podpowiada jest on wynikiem pewnych błędów, w tym przypadku przetwarzania sygnału jaki dociera do matrycy naszej cyfrówki. Wynika on z kilku przyczyn:

– niedoświetlenia zdjęcia

– zwiększenia czułości ISOx

– długiego czasu naświetlania, które z kolei nagrzewa matrycę

– występuje w kanale niebieskim

Wyodrębnić można kilka rodzajów szumu. Ich rozpoznanie pomoże nam powalczyć z tym niechcianym i nieestetycznym problemem.

Podział szumów wg przyczyny:

– szum fotonowy (niedoświetlenie ciemnych tonów)

– szum odczytu (związany jest m.in. z podniesieniem wartości czułości ISO)

– szum losowy (ma skłonność do zwiększania się przy szybkim przetwarzaniu pliku przez aparat)

– prąd ciemny (długie czasy naświetlania powodują nagrzewanie matrycy)

Podział szumów wg wyglądu:

– szum luminancji

– szum chrominancji

Podstawowym sposobem walki z szumem są ustawienia w naszym aparacie. W menu warto znaleźć opcję redukcji szumów przy długim czasie naświetlania i przy wysokiej czułości ISO.

Kolejnym krokiem jest redukcja szumów w programach do edycji zdjęć. W cyfrowej ciemni, jak np. Adobe Camera Raw znajdziemy suwaki luminancji, odpowiedzialnej za odszumienie zdjęcia. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt dużą wartością ponieważ zdjęcie rozmydli się i utracimy szczegóły w nim. W Photoshopie znajdziemy specjalny filtr redukcji szumu (noise reduction). Także w tym przypadku trzeba dokładnie obserwować (najlepiej na powiększeniu 200%) obraz czy nie tracimy w nim szczegółów.

Istnieją również specjalne programy, „zajmujące się” wyłącznie szumami. Wśród nich znajdziemy m.in. Noise Ninja, Neat Image.

Przy szumie powstającym w wyniku długiego czasu naświetlania istnieje jeszcze jedna, ciekawa metoda jego usuwania. Chodzi o „odjęcie ciemnej klatki”. Jej utworzenie jest banalnie proste. Wystarczy zachować te same parametry ekspozycji, których użyliśmy podczas naświetlania zdjęcia, założyć na obiektyw dekielek i wyzwolić migawkę. W ten sposób powstanie nam totalnie czarne zdjęcie, którego użyjemy do zredukowania szumu. Warto jednak w tym przypadku zachować kilka zasad:

– zdjęcia wykonujemy w formacie RAW

– wyłączamy funkcję redukcji szumów

– zdjęcie oraz czarna klatka muszą posiadać te same parametry ekspozycji

Co dalej? W konwerterze plików RAW otwieramy nasze zdjęcie i ciemną klatkę. Oba pliki muszą mieć ten sam balans bieli i pod żadnym pozorem nie możemy zmieniać jakichkolwiek zmian w jednym i drugim zdjęciu. Otwieramy je jako 16-bitowe pliki TIFF w Photoshopie. Ciemną klatkę kopiujemy i ustawiamy nad zdjęciem oryginalnym. Zaznaczmy górną warstwę (naszą ciemną klatkę) i wybieramy tryb mieszania Różnica (Difference). Jeśli rezultat jest zbyt mocny wystarczy zmienić Krycie (Opacity).

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top