Uchwyt selfie i mikro statyw – akcesoria fotograficzne do smartfonów

thumbnail

Moje zeszłoroczne wakacje w Krakowie obfitowały w naprawdę wiele chwil, które chciałem uwiecznić fotografią przy pomocy smartfona. Sprytny gadżet, jakim jest selfie stick pozwolił mi nareszcie uzyskać optymalne fotografie, w których brałem udział, nie tylko jako ich wykonawca. Ten prosty i genialny przedmiot jest chyba nie do przebicia, jeśli chodzi o małe akcesoria fotograficzne dla turysty. Niemniej czasem warto posłużyć się innymi przedmiotami, które na dobre wpisały się w kanon profesjonalnej i amatorskiej fotografii.

Tani czy drogi selfie stick – kiedy warto przepłacać?

Teleskopowa rurka z mocowaniem na smartfona to konstrukcja, której wykonanie nie przekracza 10 złotych. Żeby na niej zarobić sprzedawca, musi wziąć mniej więcej dwa razy wyższą cenę. To kwestia opłacalności. Dlatego selfie stick w cenie 19-29 złotych o długości bliskiej 50-100 centymetrów, będzie najlepszym wyborem dla mało wymagających użytkowników. Osoby, które cenią sobie wygodę, będą musiały dopłacić nawet trzykrotność wyżej podanej kwoty. Wygodna to spust migawki w rączce, który może być kompatybilny ze smartfonem lub działać mechanicznie. Markowe uchwyty do selfie, które mają logo Huawei, Samsung czy Apple mogą przebijać te kwoty jeszcze bardziej absurdalnie. Myślę, że kapelusz nie spadnie z głowy nikomu, kto ustawi sobie samowyzwalacz w smartfonie własnoręcznie i podziękuje za spust migawki oraz logo znanego producenta.

Ośmiorniczka i mikro statyw

Statyczne wykonywanie zdjęć na powierzchni płaskiej to domena statywów trójnogich. W wersji mikro są na tyle małe, by zmieściły się do damskiej torebki. Niewielka waga takiego statywu wpływa na jego mobilność. Zwykle w zestawie nie otrzymujemy uchwytu do smartfona, który jest w selfie sticku. Niemniej można znaleźć zestawy ze zmiennymi uchwytami dostosowanymi do telefonów. Jeżeli takiego nie znajdziecie, warto kupić najtańszy uchwyt do selfie i wymontować mocowanie na smartfona, które posiada uniwersalne mocowanie. Standardowy mikro statyw ma ograniczenia, które sprawiają, że jego popularność jest niewielka. Rynek podbija jego elastyczna wersja, która posiada w pełni mobilne nóżki zwane „mackami ośmiornicy”.

Statyw ośmiornica występuje w wersji taniej i drogiej. W przypadku tego akcesorium nie warto oszczędzać i kupować najtańszej wersji. Elastyczne statywy do aparatu służą do mocowania na dowolnych powierzchniach. Można zaczepić je o gałąź drzewa, oparcie ławki, a także pionowy słup drogowy. Wystarczy, że w odpowiedni sposób wygniecie nóżki okryte pianką zapobiegającą ześlizgiwaniu się. Smartfony to lekkie urządzenia. Podobnie jest z kamerami sportowymi. Niemniej aparat cyfrowy lub lustrzanka nie nadaje się do używania w małej wersji ośmiornicy. Sprzęt o wadze ponad 400g może ulec zniszczeniu fizycznemu, ponieważ „macki” nie utrzymają takiego obciążenia. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić testowaną wytrzymałość statywu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top