Cze 17

Stylowo chłodzimy procesor powietrzem

Box-owe chłodzenie dołączone do większości procesorów AMD i wszystkich modeli Intel-a to tanie wentylatory, które w zupełności wystarczą użytkownikom biurowym. Natomiast gracze powinni pomyśleć o lepszym schładzaniu CPU, które przy wielogodzinnym obciążeniu może osiągać temperatury bliskie krytycznym, szczególnie w obudowie o kiepskim odprowadzaniu ciepłego powietrza. Poza tym zwykły cooler nie wygląda cool w towarzystwie gamingowej płyty, karty i pamięci RAM.

Polskie chłodzenie w niskiej cenie

Zarejestrowana w Warszawie firma SilentiumPC to Polska marka, która od lat dostarcza obudowy i chłodzenia komputerowym entuzjastom. Swoje produkty sprzedaje w cenach będących dla zagranicznej konkurencji nie do przebolenia. Swoje topowe chłodzenie Grandis 2 XE1346 dla praktycznie wszystkich podstawek CPU, sprzedaje za mniej niż 180 złotych. Należy dodać, że to wersja udoskonalona umożliwiająca dołączenie trzeciego wentylatora Sigma Pro o wielkości 120-140 milimetrów. Jeżeli wasza obudowa nie zmieści w sobie 159 mm chłodzenia, to drugą opcją od tego producenta jest niezawodna Fera 3, która ma 155 mm i kosztuje tylko 99 złotych. Naprawdę płaskie obudowy muszą inwestować w Spartan 3 Pro, które ma tylko 135 mm. Niemniej należy pamiętać, że w porównaniu z najdroższym coolerem firmy, temperatury będą nieco wyższe, a hałas będzie większy, ze względu na szybko kręcący się wentylator.

Efektowny cooler widoczny przez szybę

Polska marka Silentium posiada najlepsze produkty cena/jakość na rynku, ale brakuje w nich spektakularnych elementów wizualnych, które mają poniższe chłodzenia. Najdroższy model, jaki udało mi się znaleźć, jest podświetlany diodami, tworzącymi widowiskowe red ringi. Producent modelu Cooler Master MasterAir Maker 8 zapewnia ultraniskie temperatury, nawet w procesorach z odblokowanym mnożnikiem. Jedynym jego minusem jest to, że nie każda obudowa będzie w stanie go pomieścić. Wysokość na poziomie 172 mm to zbyt wiele dla większości obudów dla graczy. Ten sam producent prezentuje drugi cooler o futurystycznym kształcie i podświetleniu LED, który kosztuje 400 złotych (120zł mniej niż Maker 8). Akceptowalna wysokość na poziomie 167 mm, niski poziom hałasu i najwyższej próby materiały, z którego został wykonany, sprawiają że to model nie tylko dla entuzjastów. Najtańsze stylowe chłodzenie, na jakie trafiłem, znajduje się w ofercie Zalmana i ma nazwę kodową CNPS12X. Ten całkiem niski cooler wykonany został z radiatora w kształcie koła, w którego środku znajdują się trzy wentylatory podświetlane fioletowym światłem LED. Według użytkowników najmocniejsze intele i7 nie przekraczają 65 stopni Celsjusza w stresie. Nawet podkręcone AMD FX są trzymane w ryzach.

cooler

źródło: http://foter.com/

Wymagający użytkownik PC i gracz nie musi wydawać kroci na wydajne chłodzenie swojego procesora. Niestety wizualne zachcianki kosztują. Podświetlane podzespoły komputerowe to tylko bombki na choince, które dla pasjonata elektronicznej rozgrywki mają znaczenie równie ważne co klatki na sekundę w tytułach multiplayerowych. Skoro jest na nie popyt, to nie ma sensu dywagować o ich opłacalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.