Słynny konkurs fotograficzny “World Press Photo”

World Press Photo to najważniejszy, jednocześnie najbardziej prestiżowy i najbardziej liczący się konkurs fotografów prasowych z całego świata. Fundacja WPP działa od 1955 roku. Konkurs odbywa się każdego roku, a jego wyniki ogłaszane są w lutym. Pierwszy konkurs odbył się z inicjatywy członków Holenderskiego Związku Fotoreporterów (NVF), w grudniu 1955 roku. To właśnie członkowie NVF wpadli na pomysł, aby krajowy konkurs o nazwie The Zilveren Camera, przekształcić w konkurs o międzynarodowym zasięgu, o którym usłyszy cały świat.

World Press Photo 2013

 

Ciekawostką jest fakt, że już w pierwszym konkursie udział wzięło 42 fotografów z 11 krajów. Razem złożyli oni ponad 300 zdjęć do oceny. W kolejnym roku liczba biorących udział w konkursie wzrosła czterokrotnie. W 1980 roku liczba krajów, z których pochodzili fotografowie przekroczyła 60.

Największą popularność konkurs odnotował w latach 90-tych. Dziś World Press Photo przyciąga ponad 500 uczestników ze 125 krajów.

World Press Photo oceniany jest w kilkunastu kategoriach, które obejmują nie tylko fotografie pojedyncze, ale i serie, czyli reportaże. Wśród kategorii znajdziemy: zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, portrety, życie codzienne, przyroda i sztuka.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na samym początku liczba kategorii była znacznie skromniejsza. Obejmowała ona: sport, news, photo stories i features. Od roku 1965 powołano do życia osobny dział dla fotografii kolorowych.

Polscy fotograficy pracujący dla prasy w konkursie biorą udział od samego początku. Do tej pory, a więc do roku 2013 nasi rodacy otrzymali 30 nagród, w tym 6 razy zdobyli zaszczytne I miejsce. W roku 1957 nagrodę otrzymał Zygmunt Wdowiński za wspaniałe zdjęcie „Zegarmistrz z Sarajewa”. W 1987 roku pierwsze miejsce w konkursie zdobył Radosław Sikorski – obecny Minister Spraw Zagranicznych. Zachwycił on ówczesny jury fotografią afgańskiej rodziny zabitej w bombardowaniu. Ostatnim polskim zwycięzcą World Press Photo jest Rafał Milach, który w 2007 roku otrzymał nagrodę za fotoreportaż o emerytowanych artystach cyrkowych.

W roku bieżącym 2013 pierwsze miejsce otrzymała fotografia wykonana przez Szweda – Paula Hansena. Pokazuje ona tłum ludzi niosących ciała dzieci zabitych w izraelskim nalocie podczas ofensywy na Strefę Gazy w listopadzie ubiegłego roku. Zdjęcie wywołało niemałe kontrowersje. Najczęściej zarzucano mu, że powstało z połączenia trzech zdjęć, a następnie zostało poddane mocnej obróbce. Autor zdjęcia powiedział, że “fotografia z pewnością nie jest połączeniem kilku zdjęć i nie została sfałszowana”. Sami eksperci World Press Photo potwierdzili wypowiedź Szweda, akcentując, że fotografia nie została w żaden sposób sfałszowana.

One thought on “Słynny konkurs fotograficzny “World Press Photo”

  1. Uwielbiam ten konkurs, choć jak dla mnie za dużo w nim dramatyzmu. Jest także zbyt przewidywalny. Wiadomo, że zawsze wygra zdjęcie, które pokaże jak najwięcej cierpienia, rozpaczy i bólu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top