Rysowanie w drewnie. Gadżet dla domowych artystów

thumbnail

Technika ozdabiania przedmiotów metodą decoupage okazała się gigantycznym sukcesem i cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Szczególnie upodobały ją sobie kobiety. Oklejanie przedmiotów specjalnymi serwetkami bądź ozdobnym papierem nieprzemakalnym jest czynnością, która nie wymaga kreatywności i umiejętności artystycznych a podstawowych zdolności manualnych. Ozdabianie drewna za pomocą pirografu to tatuowanie drewna. Błędy są niewybaczalne a dobrze wykonana praca, skutkuje dumą i przerastającym wyobrażenia efektem wizualnym.

Ognisty pędzel artysty

pirograf
źródło: http://foter.com/

Urządzenie, jakim jest pirograf (wypalarka do drewna) pojawiło się w połowie XX wieku. Była narzędziem, które nawet dziś działa podobnie i posiada ten sam kształt. Setki lat wcześniej na terenie ameryki południowej znaleziono ślady pierwszych prac na drewnie, które zostały wypalone przy użyciu węgla, stalowych szpikulców i kamieni. Stworzenie elektrycznego narzędzia o wymiennych końcówkach, które w kontakcie z drewnem pozostawiają wypalone ślady, było początkiem nowej sztuki rzemieślniczej. Z czasem stało się hobby z klasą, które różniło się od zwykłego rysunku czy malarstwa. Przejdźmy jednak do samego narzędzia pracy, które kosztuje bagatela niecałe 50 złotych w zestawie. Temperatura końcówki naszej lutownicy osiąga nawet 300 stopni Celsjusza. Moc potrzebna do takiego rozgrzania grotu to 30 W przy zasilaniu 230 V. Podstawowym modelem, od którego zaczynają amatorzy jest Pirograf 6EL. Znacznie droższy 23EL słynie z wyższej jakości elektroniki i uznawany jest za sprzęt profesjonalistów. Stąd bardzo wysoka cena urządzenia.

Drewno i ołówek

Za płótno pirografii stanowi drewno. Surowe, nieimpregnowane kawałki drewna w różnej postaci to wymóg tej sztuki. Drewno gładkie z głębokimi słojami można znaleźć na allegro i specjalnych sklepach dla miłośników wypalania wzorów. Sztuka pirografii służy do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku szyldów, a także wykonywania obrazów na drewnie. Skrzyneczki na przedmioty kuchenne, deska do krojenia z dębu, doniczki z sosny, a także stare drzwi z grubego drewna mogą zostać ozdobione. Zanim przejdziemy do rozgrzewania pirografu, należy nanieść na szkic. Do tego służy zwykły ołówek. Utalentowani artyści czasem rezygnują ze szkicowania. Aczkolwiek nawet doświadczeni rzemieślnicy wolą wypalać po ołówku, zamiast ryzykować błędy w projekcie. Amatorzy mogą odbijać wzory z szablonów. Nie potrzeba do tego talentu a zwykłych umiejętności manualnych.

drewniane guziki udekorowane za pomocą pirografu
źródło: http://foter.com/

Ołówek to nie gadżet. Nawet tubki z farbą i pędzelki to nie gadżety. Pirografia to dla mainstreamu hipsterstwo. Rzecz nietypowa o potencjale zarobkowym oraz umiejętność przydatna, gdy akurat nie mamy pomysłu na ciekawy prezent urodzinowy czy świąteczny. Wystarczy kupić drewnianą deskę do krojenia, wykonać wstępny szkic z napisem z życzeniami i wykonać artystyczny rysunek pirografem.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top